Periton diyalizi hastalarında aortik stifnes ile kardiyovasküler olay ve mortalite arasındaki ilişki
The relation of aortic stiffness with cardiovascular events and mortality in peritoneal dialysis patients
- Tez No: 267458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT HAYRİ SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda en önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Son yıllarda, arteriyel stifnes kardiyovasküler hastalıkların patogenezinde bir risk faktörü olarak önem kazanmıştır. Aortik stifnes'ın artmış kardiyovasküler olay ve mortalite ile ilişkisi normal populasyon, hipertansiyon hastaları ve hemodiyaliz hastalarında gösterilmiştir. Bu çalışmada sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) hastalarında aortik stifnes ile kardiyovasküler olaylar ve mortalite arasındaki ilişki incelenmiştir.Hasta ve yöntemler: Bu çalışma 2 yıl takip süreli, prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Yaş ortalaması 48±13 olan, %51.8`i erkek, 156 SAPD hastası çalışmaya alındı. 31 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak incelendi. Çalışmaya girişte bütün hastalarda klinik değerlendirme, biyokimyasal analizler ve ekokardiografik inceleme yapıldı. Tüm hastalar ekokardiografi yapıldığı tarihten itibaren 24 ay takip edildi. Arteriel stifnesin değerlendirilmesinde Aortik stifnes ß indeks: ln (sistolik kan basıncı/ diyastolik kan basıncı)/[(sistolik aort çapı-diyastolik aort çapı)/diyastolik aort çapı] formülüyle hesaplanan aortik stifnes ß index (ASİ ß) kullanıldı.Bulgular: Çalışma süresi boyunca takip edilen 156 SAPD hastasının 25'i (%16) öldü. Ölümlerin 10'u kardiyovasküler nedenlerle gerçekleşti. Hastaların 25`inde (% 16) ölümcül veya ölümcül olmayan kardiyovasküler olay (KVO) gerçekleşti. ASİ ß periton diyalizi hastalarında 4.2 (3.22-5.5) [ortanca (25-75 persentil)], kontrol grubunda ise 3.5 (2.5-4.6) bulundu (p=0.01). Lineer regresyon modelinde aortik stifnesi etkileyen parametreler yaş, Kt/V üre ve diyabet olarak bulundu (sırasıyla standardize ß ve p değerleri: 0.376/
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular diseases are most important causes of mortality and morbidity in patients with end stage renal failure diseases. In recent years, aortic stiffness has gained importance as a risk factor in pathogenesis of cardiovascular diseases. It has shown that aortic stiffness is associated with increased cardiovascular events and mortality in healthy population and in patients with hypertension and hemodialysis. We aimed to investigate the relation of aortic stiffness with cardiovascular events and mortality in continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) patients.Material and Methods: This is a prospective and observational study with 2 years follow-up period. 156 CAPD patients (mean age: 48 ± 13 years, 51.8% male) were enrolled into the study. The control group consisted of 31 healthy subjects. At the begining of the study clinical evaluation, laborotory tests, echocardiographic examination were done for all patients. All patients were followed up for 24 months after the echocardiographic examination. The aortic stiffness index (ß) was used in the evaluation of aortic stiffness. Aortic stiffness index ß (ASI ß) (as surrogate marker of arterial stiffness) was calculated as follows: ß=ln (Systolic BP/Diastolic BP)/[(SystolicDiameter-DiastolicDiameter)/DiastolicDiameter].Data: 25 (16 %) of 156 patients died during the 24-month follow-up period.10 of all deaths were occurred from cardiovascular diseases. Cardiovascular events occurred in 25 (16%) of all patients. It has found that ASİß was 4.2 (3.22-5.5) [median (interquartile range)] in peritoneal dialysis patients and 3.5 (2.5-4.6) in control group (p= 0.01). In linear regression model analysis, it has determined that age, Kt/V ürea and presence of diabetes mellitus were factors that affected aortic stiffness (standardize ß and p values= 0.376/