Çukurova bölgesindeki Türk toplumunda Modifiye Schober Testinin geçerliliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the reliability of The Modified Schober Test in Turkish society in cukurova region
  1. Tez No: 267460
  2. Yazar: YUSUF ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN T. E. ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilit (AS), hem aksiyal iskelet sistemini hemde periferik eklemleri etkileyen, sadece ağrı ve tutukluktan total ankiloza kadar ilerleyebilen ve eklemlerin hareket kabilyetinin yitimine yol açabilen romatizmal bir hastalıktır. Bu hastalığın tanısı sırasında ve tedavisinin takibinde kullanılabilecek çeşitli ölçüm metotları geliştirilmiştir. Schober Testi, spinal mobilite ölçümünde en sık kullanılan testlerden biridir. Bu amaçla çalışmamızda, Çukurova Bölgesindeki Türk toplumunda Modifiye Schober (MST) değerlerinin saptanmasını ve validasyonunu araştırdık.Gereç ve yöntem: 1984 Modifiye New York Kriterleri'ne göre AS tanısı almış 59 hasta (32/27, E/K) ile hiçbir inflamatuvar, mekanik ve travmatik bel problemi olmayan 165 kişiden (76/89, E/K) oluşan kontrol grubunda Modifiye Schober değerleri ölçüldü. Aynı anda Saunders marka digital inklinometre aleti ile lomber bel açıklığı ölçüldü. Hastaların sakroiliak spot grafileri çekildi. Ayrıca hastalarda oksiput-duvar (ODM) ve parmak-yer mesafeleri (PYM) ölçüldü. BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index) ve BASFI (Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index) puanları hesaplandı. Daha sonra ölçülen Schober değeri ve diğer spinal mobilite ölçümleri ile altın standart olan inklinometre ilişkisine bakıldı.Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 41±12,25, hastalık süresi ortalamasını 93,71±93 ay olarak bulundu. Hastaların Schober değeri ortalaması 3,41±2,36 cm olarak ölçüldü. Kontrol grubunda Schober ortalaması 7,28±1,32 cm olarak ölçüldü. Hastaların maksimal lomber fleksiyonla yaptığı bel açıklığı 69,45±20,1°, kontrol grubunun ise 88,73±11,55° olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: Ankylosing Spondylitis (AS) is a rheumatic disease which may affect both the axial and the peripheral joints, it can progress from pain and stiffness to a total ankylosis and cause loss of joints movement. Various measuring methods were devised which can be applied during the diagnosis and follow up. Schober Test is the most frequently used test for measuring spinal mobility. For this reason, we have investigated the determination and validation of the Modified Schober Test (MST) values in Turkish society in Cukurova Region.Methods: Modified Schober values were measured in 59 patients meeting AS 1984 Modified New York Criteria (32/27, M/F) and 165 study participants (76/89, M/F) with mechanical and traumatic waist problem at that moment. At the same moment, lumbar waist aperture were measured with a Saunders brand digital inclinometer. Patients had sacroiliac spot graphies. In addition, occiput-wall distances (OWD) and finger-floor distances (FFD), BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index) and BASFI (Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index) were measured. Then, the correlation was searched between measured Schober values and the other spinal mobility measurements and indices. Inclinometer was used as the gold standard.Results: Average age of the patients was 41±12.25, and the duration of the disease is 93.71±93 months. Mean Schober values of the patients was 93.71±93 cm and of the controls was 7.28±1.32 cm. Waist aperture in maximal lumbar flexion was 69.45±20.1° in AS patients and was 88.73±11.55° in the control group.