Satınalma gücü paritesi metodolojisi ve uluslararası reel milli gelir karşılaştırmaları
  1. Tez No: 26746
  2. Yazar: RAHMİ ULU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KAYIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Uzunca bir süreden beri ülkeler arası refah düzeyi karşılaştırmalarının, satmalına gücü paritesi hesaplanmak suretiyle; nominal değil, gerçek değerler üzerinden yapılması, OECD ve AET toplulukları dışında, diğer dünya ülkelerinin de üzerinde çalıştıkları standart bir uygulama haline gelmiştir. Böyle bir yol izlenmesinin temel nedeni, GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Ha sıla) ve onu oluşturan bölümler için; dolar ya da ECU (Avrupa ortak pazar müşterek para birimi) gibi yaygın kullanımı olan para birimi döviz kurları kullanılarak elde edilen göstergelerin, her ülkede tüketilen mal ve hizmet tutarlarının gerçek değerlerini göstermede yetersiz kalışıdır. Çünkü, kullanılan döviz hadleri; her defasında; milli hudutlar içinde ülke milli parasının gerçek satınalma gücünü gösterememektedir. Döviz hadleri, ülkeler arası ticarette mal ve hizmet arz ve talebi yanında; sermaye akımları, ülke belli bir para sistemine bağlı olsun ya da olmasın; spekülasyon, ülkenin içinde bulunduğu politik ve ekonomik şartlar gibi çeşitli nedenlerin etkisi altında kal maktadır. Satınalma gücü paritesi değerlerinin, resmi döviz kurları yerine kullanılması gerektiği yönünde ülkelerde görülen kuvvetli eğilimin temel nedeni; bu kurların çeşitli etkenlerle gerçek değerleri dışında belirlenebilmesi ve bunlara dayalı olarak yapılan ülkelerarası refah düzeyi karşılaştırmalarının gerçeği aksetirmekten uzak kalışıdır. Paritelerin Tespiti: Satınalma gücü paritesinin belirlenebilmesi için aşağıdaki çalışmalar gerekmektedir. Madde listelerinin belirlenmesi ve fiyatlarının derlenmesi: Burada iki önemli kriter mevcuttur. Birinci kriter, seçilen maddenin temsil kabiliyetinin olma sı ve hatta seçilen maddelerin birbirinin aynı oluşu, ikinci kriter, pazarda fiyatıderlenecek maddenin teknik ve ekonomik özelliklerinin çok iyi tanımlanarak derlenen fiyatın aynı özelliklere sahip mala ait oluşunun sağlanabilmesidir. Madde listeleri oluşturulurken iki yol izlenebilir: Birinci yol uluslararası kıyaslamaları yapılacak her ülkede aynı tüketime tabi ve pazarda fiyatı oluşan ortak mallar listesi hazırlamaktır. Ancak bu listeyi hazırlamak, gelişmiş batılı ül kelerde dahi; tüketim kalıplarının büyük ölçüde farklılık arzetmesi nedeniyle mümkün olmadığından pratik amaçlarla, her ülke için geçerli olabilecek bir maddeler listesi hazırlanır. Özel nihai tüketim harcamalarında yeralan maddelerin fiyatları, her ülkede fiyatların derlenmesi ile yasal olarak görevli kuruluşlarca yerine getirilmekle birlikte, fiyat derlenen nokta sayısı maddenin cinsine bağlı olarak ülkeler arasın da farklılık arzedebilmektedir. Paritelerin hesaplanması ve gerçek değerler: İki milli para birimi arasındaki satmalına gücü paritesi, aynı miktarda malı her iki ülkede de satınalmak için gerekli (örneğin aynı kalitede bir kilo pirin ci) milli para tutarlarının seçilmiş maddeler için toplam tutarlarının oranı olmakta dır. Pariteler iki gurup bilgi seti kullanılarak hesaplanmaktadır, birinci set'te“müşterek sepete”seçilen malların ülke fiyatları, ikinci set'te bu seçilen malların ülkelerdeki tüketim ağırlıkları bulunmaktadır. Bu kısa özetle, döviz hadlerinin kullanılması yolu ile yapılan ülkeler arası refah düzeyleri karşılaştırmalarında, bazı ülkelerin gerçek gelişmişlik düzeylerinin sağlıklı olarak belirlenemediği, bu düzeyin; çeşitli etkenler nedeniyle gerçek sıralamanın altında ya da üstünde gerçekleşebildiği, bu nedenlerle parite hesapları kullanılmak suretiyle elde edilecek hakiki değerlerin, uluslararası çapta yapılacak rasyonel ve objektif kıyaslamalar ve ekonomik analizler için zorunlu bir araç haline geldiği ifade edilmek istenmiştir. İİİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY For some time now it has been standard practice not merely in the OECD or Community Member States, but throughout the world, to calculate purchasing power parities in order to make comparisons in real values. The need for this procedure became apparent once it was realized that international comparisons of Gross Domestic Product (GDP) and it's compo nents based on conversions into a common currency (the dollar at world level, and the ECU for the Common Market) using exchange rates did not give an ac curate indication of the volume of goods and services intended for ultimate con sumption in the individual countries. The reason is that the exchange rate does not necessarily reflect the actual purchasing power of a currency in the national territory, this rate being largely determined on the one hand by the supply of, and demand for goods and services traded between countries, and on the other hand by other factors such as flows of capital, whether or not a country belongs to a monetary sys tem, speculation, and the political and economic situation of a country. The data comparison of data converted on the basis of exchange rates is therefore sub ject to major distortions, varying from one country or sector to another, hence there is an increasing tendency to use purchasing power parities as conversion rates. The Procedure for determining Parities: The determination of purchasing power parities entails several stages as described below. The list of products and the collection of prices: Two fundamental crite ria govern the selection of the products comprising the sample used in the sur vey, i. e. the representativiness of the product and its comparability or even its actual identity. Detailed definition of the product/v then serves to establish theirtechnical and economic characteristics so that the product on the market can be precisely identified. There are two approaches which may be adopted when selecting the list of products. On the one hand it is possible to compile one overall list for all the countries (the multilateral approach) which means that all the products must have a price in all the countries to be compared have a very similar pattern of consumption. However this is not usually the case, even within the developed West ern European Countries, where pattern of consumption often differ very con siderably between countries. Given this situation, the use of one overall list would create both practical and conceptual problems. The price collection for final household consumption is carried out by the national statistical offices. The number of price quotations varies according to the nature of the product. The Calculation of Parities and Real Values: Purchasing power parities between two currencies are merely the ratio between the amounts of national currency needed to purchase the same quan tity of goods (for instance a kilo of rice of a given quality) in the two countries concerned, they are therefore calculated from the price ratios between one country and another for the selected products. The parities are calculated on the basis of two sets of data. Annual na tional average prices for the products in the“shopping basket”and the expendi ture weights of the selected items. These brief remarks are demonstrating that the use of exchange rates causes the prosperity of a country to be overestimated or underestimated and highlight the need for, and importance of comparision in real values which are an invaluable and essential tool for economic analysis on a world wide scale.