Türk kamu personel sisteminde istihdam şekilleri, sorunları ve çözüm yolları
- Tez No: 26745
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Son yıllarda çeşitli ülkelerde olduğu gibi, Türkiye'de de Devletin yapısı, işlevleri ve görevleri ile ilgili önemli anlayış değişiklikleri olmuştur. 1980' li yıllardan itibaren kamu kesiminin genişlemesine karşı çıkılmış, Devletin küçültülmesinden yana görüş, düşünce ve politikalar üretilmeye başlamıştır. Devlet fonksiyonlarında meydana gelen anlayış değişiklikleri, kamu hizmetlerinin içerik ve yerine getiriliş yöntemlerini de etkilemiş, kamu yönetiminin etkili, düzenli, süratli ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için bazı tedbirler getirilmiştir. Kamu hizmetleri, kamu görevlileri veya kamu görevlilerinin sıkı denetim ve gözetimi altında yürütülmektedir. Bu hizmetler, merkezi ve mahalli idareler eliyle, çeşitli kamu kuruluşları aracılığı ile ve satınalma yoluyla yerine getirilmektedir. Kamu yararı gözetilerek, kısmen kamu hukuku, kısmen özel -hukuk ilkelerine göre topluma sunulan kamu hizmetleri, düzenli, genellikle de parasız ve süreklilik özelliği bulunan faaliyetlerdir. Bu hizmetler, memur, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler olmak üzere, dört tür istihdam şekli ile yürütülmektedir. Kamu hizmetlerinin etkili, verimli ve ekonomik bir biçimde yürütülebilmesi, modern bir kamu personel sisteminin kurulmasına ve işletilmesine bağlı görünmektedir. Modern kamu personel sistemi; liyakate dayanan, kariyere yer veren, uzmanlaşmaya ve kendini yenilemeye açık; motivasyon, teknoloji kullanma, temsilii yeteneği ve demokrasi kavramı gibi özellikler taşımalıdır. Türk kamu personel sisteminin esas aldığı dört tür istihdam biçimi, nitelikli personelin kamu kesiminde kalmasını sağlayamadığı, iş verimini' artıramadığı, parasal ve psikolojik açılardan tatmin edemediği için son yıllarda yeni istihdam biçimleri uygulamaya konulmuştur. Kamu personel sisteminin benimsemiş olduğu istihdam biçimlerinden sapma niteliğindeki bu uygulama; Kamu iktisadi Teşebbüslerinde sözleşmeli personel istihdamı ve Başbakanlık ile bağlı kuruluşlarında görülen kadro karşılığı sözleşmeli personel uygulaması şeklinde olmuştur. Kamu görevlilerinin büyük çoğunluğunu oluşturan memurluk, güvenceli bir statü olmasına karşılık, ücret yönünden yetersiz: verimlilik ve etkenlik açısından iyi işlememektedir. Sözleşmeli personel statüsü ise, sağlıklı, sistemli ve bilimsel düzenlemelerden yoksun olduğu için, ' bekleneni vermekten uzak görünmektedir. Geçici personel istihdamı işsizliği önlemenin bir aracı durumundadır. Toplumsal, ekonomik ve teknolojik alanda meydana gelen hızlı değişme ve gelişmelere cevap verecek etkili ve süratli işleyen bir personel sistemi oluşturabilmek için; yapılacak yasal düzenlemeler bilimsel, ciddi ve sağlıklı araştırma sonuçlarına dayandın İmalıdır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT In last decade, there have been many changes of understanding relating to state structure, functions and tasks of state in Turkey like other countries. It has been opposed to expanding of public sector and it has been made view, thought and policies in favour of being made small of the state from 1980. These changes of understanding in sate functions have also affected the content and the ways of prat ice of public service, and some meausures have taken so that public administration could be carriyed out effectively, orderly, quickly and produktively. Public services have been carried out by the public officals or under supervision of them, public services have been carried out by central and local administration, by the means of some public organizations and by purchasing public service which is given to the community in accordance with princibles of both public and private law, by considering public interest, is regular, usually free and permanent activity. These services have been carried out by four kinds of employment; officals, contracted staff and labourers. In order to offer effective, productive, efficient and public obligations it 1s necessery to set up a modern personel system and make it to function. This modern system should give erectld to expertise, career, motivation, technology and bel ive in democracy. Turkish public personel system has four kinds ofiv employment ways. Neither of these system are food enough either psychologicaly or financially to keep good workers 1n public sector. Workers with hlger qualifications are now being employed, so called person working on agreement in government owned factories end also prime ministery. The public officals which is the most secure kind, is not sufficient either by salay nor by positions, hence it 1s not functining as supposed to be. person working on agreement 1s also brougt problems originated from unhealthy and wrong systematic set-ups. Temporary personel is just helping une employment problem. In order to meet the reguirements of changing economical technological and community problems, the new personel system should base on the results of serious, scientific and lawful studies.