Allojenik kök hücre nakli sonrası gelişen kronik Greft-Versus-Host Hastalığının kardiyak etkileri
Cardiac effects of developed chronicle Greft-Versus Host-Disease after allogeneic stem cell transplantation
  1. Tez No: 267463
  2. Yazar: ORHAN DOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ERYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Allojenik kök hücre nakli (AKİT) sonrası donör T- lenfositlerinin konakçı dokuya karşı oluşturduğu immülojik yanıt sonucu ortaya çıkan Greft-Versus-Host Hastalığı (GVHH) bu hastalarda morbidite ve mortalitenin en önemli nedenidir. Kardiyak fonksiyonların GVHH sonrası yüksek oranda görülen morbidite ve mortalite oranlarına yaptığı etki tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmadaki amacımız AKİT yapılan ve GVHH gelişen hastalarda kardiyak etkilerininin olup olmadığını araştırmak, varsa bu etkilenmenin derecesini belirlemektir.Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı' nda Şubat 2008 ile Ocak 2010 tarihleri arasında yapıldı. AKİT yapılan ve nakil sonrası Greft Versus Host Hastalığı tanısı konmuş, yaş ortalaması 32±9.4 olan 14 hasta ( 4 K, 10 E ) ve nakil sonrası Greft-Versus-Host Hastalığı gelişmemiş, yaş ortalaması 38±13 olan 26 hasta ( 12 K, 14 E ) çalışmaya alındı. Tüm hastalara AKİT öncesi bazal ekokardiyografi yapıldıktan sonra takibe alındı. Nakil sonrası kronik GVHH için beklenen süre geçtikten sonra ( 150?180 günler arasında) bu hastalar kronik GVHH gelişen ve gelişmeyen grup olarak ikiye ayrılıp karşılaştırıldı.Bulgular: AKİT öncesi her iki grup arasında demografik özellikler, laboratuar ve ekokardiyografik özellikler açısından anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). AKİT sonrası Hs-CRP seviyesi GVHH olan grupta ortalama 29.3±15.7 mg/L, GVHH olmayan grupta 10.6±9.7 mg/L iken eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), GVHH olan grupta ortalama 45.2±18.2 mm/saat, GVHH olmayan grupta 31.4±11.4 mm/saat olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Greft Versus Host Disease (GVHD), which is developed because of immunological response of donor T lymphocytes to host tissues after allogeneic stem cell transplantation (ASCT), is the most important cause of morbidity and mortality. The effects of cardiac functions on increased morbidity and mortality after GVHD, has not fully clarified. In this study, we aimed to investigate whether GVHD has cardiac effects and to determine the degree of these possible effects in patients with ASCT.Methods: This study was made in Erciyes University, Faculty of Medicine, Department of Cardiology, between February 2008 and January 2010.14 patients (10 male, mean age: 32 ± 9.4 years) with diagnose of GVHD after ASCT and 26 patients (14 male, 38 ± 13 years) without diagnose of GVHD were enrolled into the study. After baseline echocardiographic examinations, patients were followed up. These patients were separated into two groups as developed GVHD group and non-developed GVHD group after waiting for expected time (150?180 days) for diagnose of chronicle GVHD after transplantation.Data: No significant differences were observed in demographic, laboratory and echocardiographic findings between groups before ASCT (p>0.05). Mean Hs-CRP level was 29.3±15.7 mg/L in GVHD developed group and 10.6±9.7 mg/L in GVHD non-developed group while mean erythrocyte sedimentation rate (ESR) was 45.2 ± 18.2 mm/h in GVHD developed group and 31.4±11.4 mm/h in GVHD non-developed group.