Glioblastoma'lı hastalarda eş zamanlı ve adjuvan Temozolomid tedavisinin tek başına radyoterapi ile retrospektif karşılaştırılması
Retrospective analysis of effects of radiotherapy with concomitant and adjuvant Temozolomide versus radiotherapy alone in patients with Glioblastoma
  1. Tez No: 267464
  2. Yazar: EMİNE KEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GB halen oldukça düşük sağkalım oranına sahip progresif seyirli bir beyin tümörüdür. Cerrahi tedavi ve sonrasında radyoterapi ile daha iyi sağkalım o-ranları sağlansa da yeni tedavi arayışları devam etmektedir. Bu yaklaşımların başlıcası kemoterapi alanında olmakta ve başlangıçta nitrozüreler kullanılırken bugün bu ilaçların yerini temozolomid denilen 2. jenerasyon alkile edici bir a-jan almıştır.Bu retrospektif çalışmada Ocak 1998- Mayıs 2009 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda yeni tanı almış GB hastalarında cerrahi sonrasında radyoterapi ile eş zamanlı ve adjuvan temozolomid ile tek başına radyoterapi uygulanan hastaları karşılaştırdık. Top-lam 140 hasta çalışmaya alındı ve bunların 80'i temozolomid grubunda iken 60 hasta tek başına radyoterapi grubunda idi. Her iki grubun demografik özel-likleri (yaş ve cinsiyet) ve prognostik indeksleri (ECOG, RPA) benzerken uy-gulanan cerrahi işlem özellikleri de benzerdir. Radyoterapi her iki grupta 2 Gy/gün 30 fraksiyon olarak uygulanırken, temozolomid tedavisi 75 mg/m2/gün ve adjuvan uygulamada 200 mg/m2/ 1-5 günler, 28 günde bir 6 kür olarak planlanmıştır.Hastaların median yaşam süresine bakıldığında temozolomid grubunda bu süre 17 ay iken, temozolomid almayan grupta 15 ay olarak dikkati çekmektedir (p=0.002). Sonuçlar ortalama ve standart sapma ile verildiğinde ise temozolomid grubunda ortalama sağkalım 19.9 ± 1.5 ay bulunurken, temozolomid içermeyen grupta 14.8 ± 0.7 ay olarak saptanmıştır (p=0.002).
Özet (Çeviri)
Glioblastoma remains one of the greatest challenges in oncology today. Although radiotherapy improves the outcomes after surgery, overall survival is poor and it needs new treatment approaches to provide better long term survival. In this regard, several drugs have been studied including nitroureas based chemotherapy, however, temozolomid as an alkylating agent is an promising agent for GB patients.In this study, we retrospectively investigated our GB patients and we compared the effects of radiotherapy with concomitant and adjuvant temozolomide versus radiotherapy alone on survival. A total of 140 patients was recruited and 80 were on temozolomide and 60 were on radiotherapy alone groups. Both groups were same for demographic features (age, gender) and prognostic indexes including ECOG and RPA.