Glasgow Anevrizma skoru ve Hardman Indeksinin abdominal aort anevrizma cerrahisi öncesi mortalite belirleme üzerine etkisi
Glasgow Aneurysm Score and Hardman Index abdominal aortic aneurysm surgery on the effect of pre-mortality assessment
- Tez No: 267476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KORAMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı anevrizmaların cerrahi onarımın sonuçlarının tahmininde Glasgow Anevrizma Skoru ve Hardman İndexsinin rolünün araştırılmasıdır.Metod: Tek bir merkezde (KTÜ Tıp Fakültesi K.V.C A.D da) 8 yıl içinde açık abdominal aort anevrizması tamiri geçiren 52 hastanın klinik verilerinin 2 standart olan Hardman İndex ve Glasgow Anevrizma Skoruna göre değerlendirilmesi.Sonuçlar: GAS'a göre 28 hastanın skoru 77 den büyüktü e bu gruptaki mortalite % 50, 8 hastanın skoru 69-77 arasında ve mortalite % 25, 16 hastanın skoru 69 dan küçük ve mortalitesi % 37 bulundu. HT'e göre 12 hastanın skoru 3 ten büyük ve mortalite % 83, 9 hastanın skoru 2 ve mortalite % 33, 19 hastanın skoru 1 mortalitesi % 26 ve 12 hastanın skoru 0 ve mortalitesi % 33. X² testi HI p değerini 0,245 GAS'ın p değerini 0,003 olarak gösterdi.Tartışma: Glasgow Anevrizma Skorunun açık abdominal anevrizma tamirindeki tahmin rolü belirginken Hardman İndexinde bu rol zayıftır bu da muhtemelen örnek sayısının küçüklüğüne bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This retrospective study aimed to explore the role of Glasgow Aneuryum Score (GAS) and Hardman İndex (HI) in predicting outcome after open aneurysm repair.Methods: All 52 patients who underwent open abdominal aneurysm repair in a single center over 8 years were reviewed clinical data were used to classify patients in to the two standart GAS and HI.Results: 28 patients score ? 77 according to GAS and mortality in this group were % 50,8 patients scored between 69 and 77 with mortality % 25, 16 patients scored less than 69 and mortality % 37 12 patients scored ? 3 on the HI with mortality % 83, 9 patiens scored 2 with mortality % 33, 19 patients scored 1 with mortality % 26 and 12 patients scored 0 with mortality % 33.X² test showed extremly significant p value of 0,245 in case of HI and p valve of 0,003 for GAS.Conclusion: Role of the GAS in open aortic aneurysm repair were obviously while role of HI poor predictors of outcome. This situation probably due to small sample size.