İleri evre kalp yetersizliği hastalarında arteriyel sertliğin prognozu ön görmedeki değeri
The value of arterial stiffness ?n determining prognosis of patients with advanced stage heart failure
- Tez No: 267488
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMERAY ACARTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Arteriyel sertliğin artması mortalitenin bir göstergesidir. Ayrıca böbrek hastalığı, inme, demans, kalp yetersizliği ve miyokart enfarktüsü gibi damarsal hastalıklar için de belirleyici öneme sahiptir. Ancak ileri evre kalp yetersizliği olan hastalarda arteryel sertliğin prognostik önemi net değildir. Çalısmamızda ileri evre kalp yetersizliği hastalarında arteryel setliğin bir yıllık takipte mortalite ile iliskisi arastırıldı.Gereç ve Yöntem: Çalısmaya kalp yetersizliği tanısı ile izlenen ve NYHA sınıf III-IV evresinde 87 hasta (71 erkek, 16 kadın ve yas ortalaması 59,4±11,6 yıl) alındı. Tüm olguların öyküleri alındı, fizik bakısı ve ekokardiyografik incelemeleri yapıldı. Arteryel sertlik göstergesi olarak Aix (augmentasyon indeksi) ve PWVao (nabız dalga yayılım hızı) parametreleri kullanıldı. Hastaların Aix ve PWVao değerleri çalısmaya kabu vizitinde arteriyograf ile ölçüldü. Hastalar 374±47 gün kardiyovasküler mortalite açısından izlendi.Bulgular: ?zlem sırasında 34 (% 39,1) hastada mortalite gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Increased arterial stiffness is an indicator of mortality. ?t have also a decisive importance for vascular diseases such as renal disease, stroke, dementia, heart failure and myocardial infarction. However, the prognostic significance of arterial stiffness in patients with advanced heart failure is unclear. In our study a one-year mortality in advanced heart failure patients with arterial stiffness was examined.Materials and Methods: The study followed up 87 patients with a diagnosis of heart failureand NYHA class III-IV phase, (71 males, 16 females and mean age of 59.4±11.6 years) All patient?s medical history was taken. Physical examination and echocardiographic examinations were performed. Aix (augmentation index) and PWVao (pulse wave propagation velocity) parameters was used as an indicator of arterial stiffness. Aix and PWVao values were measured by arteriography at the accept the visit. The patients were followed up 374 ±47 days for cardiovascular mortalityResults: During follow-up mortality was observed in 34 (39.1 %) patients. Both Aix and PWVao were found to be powerful determinants independent of other prognostic variables in predicting mortality.