Orta ve ileri evre kronik obstruktif akciğer hastalığı ve erektil disfonsiyonu olan hastalarda sildenafilin pulmoner arter basıncı ve solunum fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of sildenafil on pulmonary arterial pressure and respiratory functions in patients with moderate and advanced chronic obstructive pulmonary disease and erectile dysfunction
  1. Tez No: 808984
  2. Yazar: HAKAN KESKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Üroloji, Chest Diseases, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tüm dünyada önemli bir morbidite ve mortalite sorunudur. KOAH'ın en önemli komplikasyonları pulmoner hipertansiyon ve sağ kalp yetersizliği gelişimidir. KOAH hastalarının önemli bir kısmı ileri yaştaki erkek hastalar olup eşlik eden hipertansiyon, dislipidemi, koroner arter hastalığı ve diabetes mellitus gibi faktörler nedeniyle, bu hasta grubunda erektil disfonksiyon sıklığı artmaktadır.Sildenafil fosfodiesteraz tip 5 inhibisyonu yoluyla vazodilatör etki gösteren ve erektil disfonksiyonun semptomatik tedavisinde oldukça başarılı bir ilaçtır. Daha önceki çalışmalarda, sildenafilin primer pulmoner hipertansiyon ve tromboembolik pulmoner hipertansiyon gibi hastalıklarda, pulmoner arter basıncını düşürdüğü gösterilmiş ve bu hastalıklar için kullanımı onaylanmıştır.Bizim çalışmamıza, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi III. İç Hastalıkları Kliniği ve Polikliniğine başvuran, klinik, radyolojik ve spirometrik olarak KOAH tanısı konulan, yapılan ekokardiografi sonucunda ortalama pulmoner arteryel sistolik basıncı 50 mmHg'nın üzerinde saptanan ve erektil disfonksiyonu bulunan 45 erkek hasta dâhil edildi.Karşılaştırılan değerlerin tümü istatistiksel olarak anlamlı bulundu ve literatürle de uyumlu olarak solunum fonksiyonlarında önemli düzelmeye yol açtığı görüldü. Çalışmamızda sildenafil ilacı verilmesiyle, solunum fonksiyonlarındaki düzelmeye paralel olarak pulmoner arter basıncının da azalması, kardiyak hemodinamiğin de olumlu etkilenebileceğini desteklenmektedir. Bu bulguların ışığı altında, postkoital solunum sıkıntısı yüzünden cinsel ilişkiye karşı isteksiz bulunan ve eşlik eden hastalıklar nedeniyle erektil disfonksiyon sıklığının normal populasyona göre artmış bulunduğu KOAH'lı hasta grubunda erektil disfonksiyonun semptomatik tedavisinde kullanılan sildenafilin yararlı olabileceğini gözlemledik. Primer pulmoner hipertansiyonda endike olan sildenafil tedavisinin pulmoner hipertansiyon ve sağ kalp yetersizliği gelişmiş KOAH'lı hastalar gibi sekonder pulmoner hipertansiyonda da alternatif tedavi yaklaşımı olarak kullanabileceği söylenebilmekle birlikte bu konuda daha fazla sayıda hastayı içeren, ilacın uzun vadeli etkilerini araştıran kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is an important morbidity and is the problem of mortality. The most important complications of COPD are pulmonary hypertension and right is the development of heart failure.A significant proportion of COPD patients are older men. patients with concomitant hypertension, dyslipidemia, coronary artery disease and diabetes the frequency of erectile dysfunction in this patient group due to factors such as diabetes mellitus increasing.Sildenafil acts as a vasodilator through inhibition of phosphodiesterase type 5 and It is a very successful drug in the symptomatic treatment of erectile dysfunction.Previous in studies, sildenafil has been associated with primary pulmonary hypertension and thromboembolic pulmonary hypertension it has been shown to reduce pulmonary artery pressure in diseases such as hypertension and this It is approved for use for diseases. The pulmonary effects of sildenafil therapy indicated in primary pulmonary hypertension secondary pulmonary disease, such as patients with COPD who developed hypertension and right heart failure.It can be said that it can also be used as an alternative treatment approach in hypertension. research on the long-term effects of the drug, including a larger number of patients controlled studies are needed