Karpal tünel sendromlu hastalarda ve sağlıklı kontrol grubunda çift tepeli duyusal potansiyellerin karşılaştırılması
Comparison of double peak sensory responses in patients with carpal tunnel syndrome and healthy control group
  1. Tez No: 267496
  2. Yazar: ZÜHRE SARI SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ZİNNUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Karpal tünel sendromunda (KTS) tanı, klinik bulgu ve belirtiler ve elektrofizyolojik testlerin birlikte değerlendirilmesiyle konur. Ortodromik duyusal sinir iletim çalışması sırasında, uyarı şiddeti düşükten yükseğe doğru hafifçe artırıldığında yan yana iki tepe ile karakterize ?çift tepeli duyusal yanıt? (ÇTDY) oluşur. İlk tepenin, stimülatör elektrodun katodal bölgesinden (katodal tepe), ikincinin ise anodal bölgesinden çıkan uyarılar sonucu oluştuğu (anodal tepe) bildirilmiştir. ÇTDY'lerin derideki duyusal reseptörlerin ve sinir sonlanmalarının uyarımıyla ilgili olabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmada, ÇTDY'ler ile KTS'de daha önce immunohistokimyasal yöntemlerle gösterilen derideki duyusal reseptörlerin azalmasını elektrofizyolojik olarak incelemek ve sinir iletim çalışmalarıyla ilişkisini saptamayı hedefledik.Bu araştırmaya hafif (19) ve orta dereceli KTS'li (11) 30 hasta ve 30 kontrol grubu alınmıştır. Gönüllülerde median sinir iletim çalışmalarıyla birlikte ÇTDY'ler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The diagnosis of carpal tunnel syndrome (CTS) was made by evaluating the clinical signs, symptoms and electrophysiological tests. During the orthodromical sensory conduction study, a ?double peak sensory response? (DPSR) characterised by consecutive two peaks is seen during the increase of stimulation from minimal to slight strength. It was reported that the first peak was generated under the cathode and the second peak under the anode of the stimulating electrode. The generation of DPSRs may be related to the stimulation of cutaneous skin receptors and sensory nerve endings. In this study we aimed to investigate the decrease of skin receptors in CTS (which was shown before immunohistochemically) electrophysiologically using DPSRs and to reveal the relationship between the DPSRs and nerve conduction studies.30 CTS patients (19 mild and 11 moderate) and 30 healthy people for control group were included in this study. Median nerve conduction studies and DPSRs were performed in the volunteers.