Akut iskemik inme ve geçici iskemik atağın tanısında ortalama trombosit hacminin ölçümü
Measurement of mean platelet volume in the diagnosis of acute ischemic cerebrovascular disease and transient ischemic attack
  1. Tez No: 267497
  2. Yazar: NURETTİN ÖZGÜR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Platelet aktivasyonunun bir göstergesi olan ortalama trombosit hacminin (MPV) aterotrombotik hastalıklarda ve iskemik inmenin erken tromboembolik fazında yükseldiği gösterilmiştir. Fakat geçici iskemik atak ile ortalama trombosit hacmi arasındaki ilişki henüz yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma iskemik inme ve geçici iskemik atak hastalarında MPV düzeylerinin tanısal değerinin araştırılması amacıyla tasarlanmıştır.182 hasta prospektif olarak değerlendirilerek 3 gruba ayrılmıştır: 88 kortikal infarkt hastası, 55 laküner infarkt hastası ve 39 geçici iskemik ataklı hasta. Çalışma populasyonu aynı zamanda 60 kişilik kontrol grubunu da içermektedir.
Özet (Çeviri)
Mean platelet volume (MPV), an indicator of platelet activation has been shown to be elevated in patients with atherotrombotic diseases and in the early thromboembolic phase of ischemic stroke. But the relationship between transient ischemic attack and mean platelet volume has not sufficiently been investigated yet. This study was designed to investigate the diagnostic value of MPV levels in patients with ischemic stroke and transient ischemic attack.We prospectively evaluated 182 patients divided into three subgroups: 88 patients with cortical infarction, 55 patients with lacunar infarction and 39 patients with transient ischemic attack. The study population also included 60 control subjects.