Açık büro sistemleri, mekan oluşumu ve mobilya programları ile çevre bağlantıları
- Tez No: 26753
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVTAP ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında“Açık Büro Sistemlerinde”mekan oluşumu, insan- mobilya-çevre ilişkileri çerçevesinde incelenmektedir. İlk bölümde konunun tanıtılması ve tarihi gelişimi içerisinde açık büro sistemlerinin yeri belirlenerek anlatılmaktadır. İkinci bölümde 'Açık Büro Sistemlerinin gelişim süreci içersinde oluşan mekan düzenlemeleri ve onu şekillendiren sistemler incelenmektedir. Üçüncü bölümde 'Açık Büro Sistemlerinin' oluşturulmasında gerekli unsurlar incelenerek ergonomik ve teknik konulara açıklık getirilmektedir. Ayrıca konunun psikolojik yönüde irdelenmektedir. Dördüncü bölümde mevcut örnekler incelenerek konunun daha da netleşmesi sağlanmıştır. Sonuç bölümünde 'Açık Büro Sistemlerinin" seçimi, kolanımı ile hedeflenen ve ulaşılan amaçların düzeyi yapılan araştırmalar ve gözlemler ışığında çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study.Open Office Systemsare examined in a frame of human- furniture-environment settins. In the first section giving the description of the subject with the historical background and the development of the borus are tried tobe explained. In the second section, phases in this historical development and systems that shape the development and systems that shape the development is discossed. In the third section necessary qualities that make up an open office systems are looked in to. In thes perspective, ergonomics, technical and psychological aspects of the subject are examined In the fourth section and anclysing the existing samples the subject is tried to be made more clear. In the final section, selection and utilization of open office systems and objectives that have been pursued in this area are resolved based on observations and studies.