Düşük enerji seviyeli lazerin distraksiyon osteogenezisinde biyostimülatif etkisinin incelenmesi
Investigation of the biostimulative effect of low level laser in distraction osteogenesis
- Tez No: 267538
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızda mandibular distraksiyon osteogenezisinde (DO) aktivasyon döneminde uygulanan düşük enerji seviyeli lazer tedavisinin (DESLT) yeni oluşan kemik üzerinde klinik, radyolojik ve histopatolojik etkileri araştırıldı. Çalışmamız 20 adet dişi 6-8 aylık Yeni Zelanda tavşanı üzerinde yürütüldü. Mandibulaya tek taraflı olarak eksternal distraktör apareyi yerleştirildi. Beş günlük latent dönem sonrası distraktör günde 1mm olmak üzere 5 gün boyunca aktive edildi. Hayvanlar çalışma ve kontrol grubu olarak 2 ye ayrıldı. Her grup 15 ve 30 gün konsolidasyon dönemlerine göre 2 alt gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki hayvanların distraksiyon boşluğuna 820nm dalga boyunda diyot lazer, 6 farklı bölgeden transkutanöz olarak uygulandı. Konsolidasyon dönemleri sonunda tavşanlar sakrifiye edildi. Tavşanların mandibulaları çıkarılarak klinik, radyolojik ve histopatolojik incelemeye alındı. Konsolidasyon döneminin 15. gününde sakrifiye edilen deneklerin mandibulalarının histopatolojik incelemesinde düşük enerji seviyeli lazer uygulanan grupta kontrol grubuna göre yüksek osteoblastik aktivite ve vaskularizasyona rastlandı. Radyolojik değerlendirmede 15 gün konsolidasyon beklenen gruplarda lazer grubunun kontrol grubuna göre daha fazla radyolojik densite gösterdiği tespit edildi. Özet olarak, distraksiyon osteogenezisinin aktivasyon döneminde uygulanan DESLT'nin distraksiyon osteogenezisinin erken döneminde kemik iyileşmesini hızlandırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In our study we investigated the effects of Low Level Laser Therapy applied during the activation period of mandibular distraction osteogenesis clinically, radiologically and histopathologically. Our study was conducted with 20 female, 6-8 months old New Zelland rabbits. External distractor appliance was placed to mandibular corpus unilaterally. After completion of 5 days of latency period distractor was activated 1mm/day for 5 days. Rabbits were divided to two groups as control and study group. Each groups were divided to two sub-groups according to consolidation periods of 15 days consolidation or 30 days consolidation. 820nm wavelength diode laser applied to distraction gap from 6 points transcutaneously. After the completion of consolidation period rabbits were sacrificed. Mandibles were harvested and evaluated clinically, radiologically and histopathologically. In the histopathological examination of the spesimens harvested from the rabbits sacrificed at the end of 15 days consolidation period, it was seen that laser groups showed higher osteoblastic activity and vascularization than the control group. In radiological assessment laser irradiated mandibles showed greater radiological densities after 15 days of consolidation period. In summary, we can conclude that LLLT applied in activation period of distraction osteogenesis accelerate new bone formation in early stages of distraction osteogenesis.