Düşük enerji seviyeli lazer terapisi ve mecsina adlı hemostatik ajan kullanılarak sert doku iyileşmesinin histolojik ve morfolojik değerlendirilmesi
Histological and morphological evaluation of the effects of LOW level laser therapy with mecsina hemostopper on hard tissue healing
  1. Tez No: 399268
  2. Yazar: ANIL ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NADİR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sert doku iyileşmesi, oral ve maksillofasiyal bölgede yapılan birçok cerrahi girişim öncesi ve sonrası önem arz etmektedir. Çalışmamızda; düşük enerji seviyeli lazer terapisinde kullanılan GaAlAs lazerin ve Mecsina adlı bitkisel kaynaklı hemostatik ajanın uygulanarak kemik iyileşmesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla 32 adet Long Evans cinsi dişi ratların sol mandibula diastema bölgelerinde küresel kemik defekt alanları oluşturuldu. Denekler; hiçbir işlem yapılmayan kontrol grubu, sadece GaAlAs düşük enerji seviyeli lazer terapisi uygulanan lazer grubu, sadece Mecsina hemostatik ajan uygulanan Mecsina grubu ve lazer ile birlikte Mecsina uygulanan lazer-Mecsina adlı 4 gruba ayrıldı. Lazer 7 gün boyunca 10 J/cm2 olacak şekilde ve Mecsina 0,01mL likit olarak cerrahi işlem esnasında uygulandı. Cerrahi işlemi takiben 30 günlük süre sonunda tüm denekler sakrifiye edilerek kemik iyileşmesi histolojik, immunohistokimyasal ve radyolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Hard tissue healing is important before and after various surgical procedures in the oral and the maxillofacial area. The aim of this study was to investigate the effect of GaAlAs laser used in low level laser therapy with Mecsina herbal hemostopper application on hard tissue healing. For this purpose, standart spherical bone defects were created on the left mandible diastema sites of 32 female Long Evans rats. The experimental animals were allocated to four groups as follows; control group (nothing applied), the laser group (GaAlAs low level laser therapy), the Mecsina group and the laser-Mecsina combination group. Mecsina in liquid form was applied at a volume of 0,01mL. The laser treatment was performed for a duration of 7 days after surgery at an energy dose of 10 J/cm2. All animals were sacrificed so as to observe hard tissue healing histologically, immunohistochemically and radiologically 30 days after the surgery.