Türkiye'deki elit bayan voleybolcular ile elit bayan futbolcuların sosyo-ekonomik düzeylerinin karşılaştırılması
Elite women volleyball players with elite women soccer players socio-economic comparison of level in turkey
  1. Tez No: 267546
  2. Yazar: METEHAN KANBUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MEHMET YORULMAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, Türkiye bağlamında elit düzeye ulaşmış voleybol ve futbol bayan sporcuların sosyo-ekonomik düzeyleri anket yolu ile belirlenmeye çalışılmış, elde edilen bulgular ışığında Türkiye genel kültür yapısına uygun olarak ve bayan futbolunun ve voleybolunun daha işlevsel hale gelebilmesi için çeşitli önerilerin ortaya konulmasına çalışılmıştır.Türkiye'de spor branşları arasında, sosyo ekonomik yapı ve daha pek çok nedenle açıklanabilecek farklılıklar olduğu ön kabulünden hareketle çalışmamızda; bayan voleybol ile bayan futbol branşlarındaki elit sporcuların mevcut durumlarının belirlenmesi, iki spor branşı arasında ki sosyo-ekonomik (yaş, aile, okul, gelir seviyeleri, eğitim, meslek, yerleşim birimi v.b) etkilerin nasıl olduğunun karşılaştırılması; Bu karşılaştırma sonrasında aralarındaki benzerliklerin ve farklılıkların ortaya konulması ve belirlenen problemlere karşı çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır.Araştırmanın sözel bölümünde, bayan futbolu ve voleybolu hakkında Dünyada ve Türkiye'de tarihsel gelişim, Türkiye ekseninde sosyo-ekonomik düzeyin spora olan etkileri hakkında bilgi edinilerek yazılmıştır.Araştırmanın uygulama bölümünde amaca yönelik olarak 24 soruluk anket belirlenmiştir. Bu anket, Türkiye genelinde 1. Ligde mücadele eden 100 örnek bayan voleybolcular ile 100 futbolcuya uygulanmıştır. Bu anketlerin değerlendirilmesinde 140 anket çalışmaya dâhil edilmiştir.Araştırmada elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda, Bayan voleybolcuların bu sporun Türkiye deki geçmişinin daha eskilere dayanmasından dolayı ekonomik anlamda bu branş sayesinde maddi bir kazanç sağladıkları, bayan futbolcuların ise maddi kazançsızlıktan yakındıkları belirlenmiştir. Bayan voleybolcuların meslek edinmiş oldukları bu branşın yazılı ve görsel basında daha çok yer bulması gerektiğini düşündükleri görülürken, bayan futbolcular ise daha iyi şartlarda antrenman yaparak müsabakaya çıkmak ve maddi kazanç sağlamak olduğu görülmüştür. Bayan voleybolcuların yaşlarının, ailelerinin eğitim düzeylerinin, aylık gelirlerinin bayan futbolculara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research in the context of Turkey have reached the elite level women's volleyball and soccer athletes through their socio-economic levels, has been trying to determine through survey. In the light of the findings on the structure of Turkey in accordance with the general culture and women's soccer and volleyball for can become more functional the various proposals being put forward were studied.Between sport branches in Turkey, socio-economic structure and through many reason can be explained differences in our work with the pre-adoption movement; women's volleyball and women's soccer elite athletes in branch determination of current situation, between the two sports branch that compare how is it socio-economic effects (age, family, school, income levels, education, job, allocation unit etc.)Following this comparison that produce between similarities and differences and aimed that submission solutions to problems identified.Verbal section of the research, the historical development in the world and in Turkey about women's soccer and volleyball, Turkey axis of socio-economic level have been written about the effects of sport be informed.In the application of the research as purposive has been identified a survey of 24 questions. This survey, in Turkey was applied to content to 100 women's volleyball players in the first league with 100 players. 140 survey were included to studies in the evaluation of this survey.As a result in research has been examined of the data detained, because of women's volleyball this sports based on the older history in Turkey in the economic sense they provide financial gain thanks to this branch, incase women's volleyball that have been identified complain from financial unremuneratie women's volleyball are thinking while their job has adopted this branch to need on written and visual media, woman's soccer train in the better conditions to out of the competition and have been seen that provide financial gain. Women's volleyball age than higher women's soccer has been determined family education levels, mounthly income.