Tip 2 diabetik koroner arter hastalığı olan bireylerde trombin-antitrombin (TAT) kompleksinin takibi
Evaluation of Thrombin-Antithrombin complex in patients with type 2 diabetic coronary artery disease
- Tez No: 267560
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERMİN TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde aterosklerozun neden olduğu koroner arter hastalığı (KAH) en önemli ölüm nedenlerinden biridir. Diabet ise koroner arter hastalığına yaptığı katkı ile gündemdedir. Bu çalışma, diabete bağlı koroner arter hastalığı ile antikoagülasyon faktörü antitrombin III (AT-III) ve ox LDL düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için planlandı. 10 sağlıklı kontrolün (Grup 1) ve Marmara Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim dalında takip edilmekte olan 19 Tip 2 Diabetik koroner arterli hastanın (Grup 2) plazmalarında CRP ve Fibrinojen düzeyleri belirlendi. CRP ve fibrinojen düzeyleri hasta plazmalarında kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.001). HbA1c düzeyleri ve diyabetin süresi açısından her grup arasında anlamlı fark görüldü (p0.05). Hasta grubu ve kontrollerin plazma LDL kolesterol düzeyleri anlamlı derecede farklı bulundu (p0.05)
Özet (Çeviri)
Evaluation of Thrombin-Antithrombin complex in patients with type 2 diabetic coronary artery disease.Nowadays, Coronary artery disease (CAD) caused by atherosclerosis is one of the major causes of the death. This study was planned to investigate the relationship between atheroschlerosis and anticoagulation factor antithrombin III (AT-III) and oxide LDL levels in the diabetic coroneray artery diseases. In this study, to evaluate the role of the coagulation abnormalities, TAT complex levels were evaluated in diabetic coronary artery diseases (Group 2). TAT complex levels in the plasma of 10 control grup (Group 1) and 19 patients (Group 2) were assessed by ELISA method. C-reactif protein (CRP) and fibrinogen levels were assed in plasma of 19 patient and 10 control groups in Marmara University Cardiovascular medicine department. CRP and fibrinogen levels in patient plasmas were found high in significant level (p=0.001). HbA1c (p0.05). A significant difference has been detected between plasma LDL levels of patient and control groups (p0.05).