Cerrahi girişim geçiren hastaların taburculuk sonrası bilgi gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of information needs after the discharge of the patients who had surgical intervention
  1. Tez No: 267561
  2. Yazar: SEHER ÖZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜKKE KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma cerrahi girişim geçiren hastaların taburculuk sonrası ihtiyaçları olan bilgi gereksinimlerini ve önceliklerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak uygulandı. Çalışma, 1 Aralık 2008?30 Ocak 2009 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalı'nda yatarak tedavi gören 220 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu?, Türkçe'ye uyarlanarak geçerliği ve güvenilirliği test edilmiş ?Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği? ile taburculuktan önce son 24?48 saat içinde, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. İstatistikçi danışmanlığında, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 ile yapılan veri analizinde; t testi, Anova ve Tukey HSD, Pearson korelasyon analizi teknikleri kullanıldı. Ölçeğin iç tutarlık katsayısı; cronbach ?=0.95, ölçek alt ölçeklerinin iç tutarlık katsayısı; cronbach ?=0.69?0.88 bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was completed as a complementary for the aims to define the information needs and priorities after the discharge of the patients who had surgical intervention. The study was realized with 220 inpatients who were treated at the Istanbul University Faculty of Medicine General Surgery Main Discipline between the dates 1 December 2008-30 January 2009. The data were collected with the face-to-face interview method, in last 24-48 hours prior discharge with ?Personal Info Form? prepared by the researcher and with Turkish translated validity and reliability tested ?Patient Learning Requirements Scale?. Under the advice of a statistician, during the data analyses done with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0, t-test, Anova and Turkey HSD, Pearson correlation analyses techniques were used. The coefficient inconsistency of the scale were found as cronbach ?=0.95 and the coefficient inconsistency of the bottom scales were found as cronbach ?=0.69?0.88.