Cerrahi hastalarında anksiyetenin kapiller geri dolum süresine etkisi
The effect of anxiety on capillary refill time
- Tez No: 267563
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyopatoloji, Genel Cerrahi, Hemşirelik, Physiopathology, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Cerrahi girişim geçirecek hastaların hemen hemen tamamında değişik düzeylerde anksiyete ortaya çıkmaktadır. Anksiyete yaşanması durumunda organizmada gelişen fizyolojik değişiklikler vazospazm ve periferik vazokonstriksiyona neden olur. Anksiyetenin bu etkilerinin kapiller geri dolum süresini etkileyebileceği, kapiller geri dolum süresindeki bu değişimin ise periferik dolaşım yeterliliğinin hatalı değerlendirilmesine yol açması nedeniyle bu çalışma, cerrahi hastalarındaki anksiyete düzeyinin kapiller geri dolum süresine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı.Araştırma 03.06.2009-30.12.2009 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Hastanesi (MÜH) cerrahi servislerinde 150 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler Sosyo-Demografik Bilgi Toplama Formu ve Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A) kullanılarak cerrahi girişimden bir gün önce hastanın odasında, yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı ve SPSS 15.0 istatistik programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Almost every surgical patient experiences different level of anxiety. There are some physiological changes while the patient experiences anxiety such as vasospasm and peripheral vasoconstriction. These effects of anxiety can change the capillary refill time and the change in capillary refill time can cause wrong evaluation of peripheral perfusion. Therefore, this study has been carried out descriptively to determine the effect of anxiety on capillary refill time in surgical patients.The study has been carried out in Marmara University Hospital?s surgery unit, between June 3rd 2009 and December 30th 2009, with 150 patients. The data was collected by Socio-Demographic Data Collecting Form and Hamilton's Anxiety Rating Scale (HAM-A), one day before surgery by interviewing face to face with the patients.