Nöroşirürji hastalarında cerrahi anksiyetenin gastrointestinal semptomlara etkisi
Effect of surgical anxiety on gastrointestinal symptoms in neurosurgery patients
- Tez No: 808163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilmiştir. Kasım 2022- Mart 2023 tarihleri arasında Koç Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinde yapıldı. Örneklemini 104 hasta oluşturdu. Veri toplama araçları Bireysel Bilgi Formu, Cerrahi Anksiyete Ölçeği, Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği ve Standartize Mini Mental Testi kullanılmıştır. Araştırmada SPSS Statistics for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda hastaların Cerrahi stres puanları cerrahi öncesi 33.92 ±13.87 ,cerrahi sonrası ise 30.29±10.06 olarak sonuçlandı. Gastrointestinal Semptom Derecelendirme ölçek puanı cerrahi öncesi 22.11±8.40 cerrahi sonrası 28.84±9.07 düşük düzeyde olduğu belirlendi. Cerrahi Anksiyete ile Gastrointestinal Semptom arasındaki etkiyi test etmek için Spearman korelasyon uygulandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in descriptive and correlational inquiry type. It took place at the Brain and Neurosurgery Clinic of Koç University Hospital between November 2022 and March 2023. The sample consisted of 104 patients. Data collection tools included Individual Information Form, Surgical Anxiety Scale, Gastrointestinal Symptom Rating Scale, and Standardized Mini Mental Test. The data were analyzed using SPSS Statistics for Windows 25.0 program. As a result of the research, the surgical stress scores of the patients were found to be 33.92 ± 13.87 before surgery and 30.29 ± 10.06 after surgery. The Gastrointestinal Symptom Rating Scale score was determined to be low, with 22.11 ± 8.40 before surgery and 28.84 ± 9.07 after surgery. Spearman correlation was applied to test the effect between Surgical Anxiety and Gastrointestinal Symptoms.