Gastrointestinal sistem cerrahisi uygulanacak hastaların preoperatif dönemde subjektif global değerlendirme (SGA) yöntemi ile beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve uygulanan beslenme desteğinin yararının incelenmesi
The preoperative evaluation of nutritional status and support with subjective global assessment (SGA) method in patients undergoing to gastrointestinal system surgery
  1. Tez No: 267584
  2. Yazar: AYLİN ERDİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞELİMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, gastrointestinal sistem (GIS) cerrahisi uygulanacak hastaların preoperatif dönemde subjektif global değerlendirme (SGA) yöntemi ile beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve uygulanan beslenme desteğinin yararının incelenmesi amacıyla prospektif ve tanımlayıcı araştırma olarak yapıldı.Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesi ile Sağlık Bakanlığı'na bağlı iki eğitim ve araştırma hastanesinin genel cerrahi kliniklerinde GIS ameliyatı için yatan hastalar oluşturdu. Örnekleme, hastaların aydınlatılmış onamları alınarak gönüllülük esasına göre % 40 tabakalı örnekleme yöntemi (yaş) ile hasta alınmış ve örneklem sayısı 100 olarak belirlenmiştir.Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan ?Bireysel Özellikler Formu?, Hasta İzlem Formu ile çeşitli hastanelerde halen kullanılmakta olan Subjektif Global Değerlendirme Formu(SGA) aracılığı ile yüz yüze görüşme ve izlem yoluyla elde edildi.
Özet (Çeviri)
This study is designed as a prospective evaluation of nutritional status and the benefits of a nutritional support regimen depending on subjective global assessment (SGA) in preoperative patients under gastrointestinal system surgery.The population of the study was the patients who has underwent to a planned gastrointestinal system surgery in general surgery departments of a University Hospital and two Research and Training Hospitals. We planned this study by taking informed consents from the patients with 40% sheeted sampling method (age) and determined a sample size of 100.Data were collected during face-o-face interviews and follows ups by using ?Personel Characteristics Form? and ?Patient Follow-up Forms? developed by the researcher and Subjectif Global Assessment (SGA) Form which is currently used in various hospitals were performed.