Pediatrik kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitelerinde ebeveyn memnuniyetinin değerlendirilmesi
The evaluation of parent satisfaction in pediatric cardiovascular surgery intensive care unit
- Tez No: 267624
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma Pediatrik Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım (PKVCYB) Ünitesinde çocukları yatan ebeveynlerin memnuniyet düzeylerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak planlandı. Ayrıca, Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesi Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği hemşirelik literatürüne kazandırılmış oldu.Araştırmanın evrenini; İstanbul ilinde PKVCYB ünitesi bulunan iki devlet ve bir vakıf üniversitesi hastanesinde PKVCYB'de tedavi görmüş olan çocukların ebeveynleri oluşturdu. Örnekleme 8 Ocak - 8 Temmuz 2008 tarihleri arasında ilgili hastanelerin PKVCYB Ünitesinde en az 24 saat süre ile tedavi görmüş olan tüm ebeveynler alındı. Ebeveynlere ?Ebeveyn Sosyodemografik Veri Formu? ve ?Pediatrik Yoğun Bakımda Aile Memnuniyeti Ölçeği? uygulandı. Veriler bilgisayarda R 2.9.0 ile değerlendirildi. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel uygulamalar yapıldı.Araştırma sonucunda; hastanelere göre ebeveynlerin memnuniyetleri değerlendirildiğinde; genel ebeveyn memnuniyeti dır. Bakım, çevre ve iletişim memnuniyetleri ile ebeveynlerin memnuniyetleri ikişerli değerlendirildiğinde, pozitif anlamlı ilişki ortaya çıktı. Hastaneler arasında memnuniyet düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark görülmedi (p>0.05). Devlet hastaneleri ile vakıf üniversitesi hastanesinin bakım, çevre ve iletişim memnuniyeti değerlendirildiğinde hastaneler arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmadı (p>0.05). Yaşadıkları bölgelere göre memnuniyet düzeyleri karşılaştırıldığında Ege Bölgesinde yaşayan ebeveynlerin genel memnuniyete göre anlamlı düzeyde daha az memnun olduğu görüldü (p0.05). PKVCYB'de kalış sürelerine göre memnuniyet düzeyleri karşılaştırıldığında hiçbir grubun istatistiksel anlamda birbirinden anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görüldü(p>0.05). Genel anlamda ebeveynlerin memnun oldukları, en fazla bakımdan memnun oldukları saptandı.
Özet (Çeviri)
This study is planned to measure the satisfaction of families whose children are cared in pediatric cardiovascular surgery critical intensive care unit (PCVSICU). A descriptive and cross sectional design was used to explore the use of parent satisfactions. This dissertation contributes to nursing literature with Parent Satisfaction in Pediatric Intensive Care Unit (PICU) .Research population is determined as parents whose children are cared in hospitals located in Istanbul and cared in a PCVSICU after cardiovascular surgery. The sample includes the parents whose children are treated in PCVSICU between 8th January 2008 and 8th July 2008. Parent Satisfaction in Pediatric Intensive Care Unit Survey and the socio demographic survey are carried out to parents simultaneously. Data is evaluated with statistical software R 2.9.0.As results of the study, means and standard deviations of parent satisfaction are , , and for two state hospitals and a foundation hospital, respectively. Moreover, we compare PCVSICU environment satisfaction, care satisfaction and communication satisfaction with overall parent satisfaction two by two, there is a significant positive correlation between the factors and overall satisfaction. There is no significant difference among satisfactions of parents who admitted to three different hospitals (p>0.05). Hence, parent satisfaction with respect to corresponding domains of the survey, PICU environment, care and communication does not differ with respect to different hospitals (p>0.05). Moreover, when the parents are grouped with respect to regions of Turkey, parents from Aegean region of Turkey are significantly less satisfied with hospital care when compared to the rest of regions (p0.05). Furthermore, we conclude that the time spent by patients in PICU does not influence the satisfaction level of their parents (p>0.05).