Aile planlaması yöntemi olarak eşleri Koitus İnterruptus (Geri Çekme) uygulayan kadınların cinsel fonksiyonları ve danışmanlık gereksinimlerinin belirlenmesi
Women's partners using Koitus İnterruptus (Withdrawal) as a method of family planning, sexual function and consultancy requirements
- Tez No: 267628
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET SEVGİ GENÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Aile planlaması yöntemi olarak eşleri koitus interruptus (geri çekme) uygulayan kadınların cinsel fonksiyonları ve danışmanlık gereksinimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışma 1 Eylül-30 Kasım 2008 tarihleri arasında İstanbul ili Kartal ilçesi Yeşilkart bürosunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini; Yeşilkart bürosuna başvuran kadınlardan eşleri geri çekme uygulayan en az ilkokul mezunu, ve çalışmaya katılmayı kabul eden 15-49 yaş arası 91(doksan bir) kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatür desteği ile geliştirilen 40 (kırk) sorudan oluşan anket formu ile Steven A. Kaplan ve arkadaşları tarafından geliştirilen, 9(dokuz) soruluk Kadın Cinsel Fonksiyon Sorgulama İndeksi (Index of Female Sexual Function-IFSF) kullanılmıştır. Anket formu ve ölçek, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi ve Spearman Korelasyonu kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki kadınların yaş ortalamasının 32.37, % 60.4' ünün ilkokul düzeyinde olduğu ve % 83.5'inin herhangi bir işte çalışmadığı saptanmıştır. Kadınların cinsellikleri sorgulandığında, cinsel yaşantıdan aldıkları doyumu % 56.0 ile orta/az olarak değerlendirdikleri saptanmıştır. % 65.9 oranında kadının geri çekme yöntemini ?sağlıklı ve kolay olduğunu? düşündüğü için tercih ettiği saptanmıştır. Kadınların cinsel fonksiyonlarını belirleyen IFSF puan dağılımları incelendiğinde % 26.4 oranında kadının 30'un altında puan aldığı ve IFSF puan ortalamalarının 34.04 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out to determine the sexual function and consultancy requirements of reproductive-age women partners withdraw as a method of family planning. This study was conducted between September 01, 2008-November 30, 2008 at the Greencard?s Clinic in Kartal, Istanbul. The sampling comprised of 91 (ninety one) women as partners withdraw and adopted to participate the study and graduated from at least primary school. In collection of data questionnaire, developed by researcher supported the literature, consisting of 40 (forty) questions with the IFSF (Index of Female Sexual Function) [reformed by Steven Kaplan and his collegues] 9 (nine) questions were used. Researcher administered the questionnaire and the scale by face to face method with participants. In the analysis of the data Mann Whitney U test and Spearman Correlation were used. Participants were in the mean age of 32.37, more than half of women 60.4 % were found to be primary school level and 83.5 % of them had no occupation. Women?s satisfaction from their sexual life was medium/low with 56.0 % as they were found. 65.9 % of women were found to be prefered withdrawal method for `It?s healthy and easy? they had thought. IFSF scores, determining sexual function of women, were examined and it was found that 26.4 % of women?s scores were below 30 (cut off score) points and the average score of IFSF was determined to be 34.04.