Aile planlaması yöntemi olarak eşleri koitus interruptus uygulayan kadınların cinsel doyumlarının evlilik uyumları üzerine etkisi
The effects of women's sexual satisfaction on their marital accordance, whose spouses implementing 'coitus interruptus' as the family planning method
- Tez No: 379283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, aile planlaması yöntemi olarak eşleri koitus interruptus uygulayan kadınların cinsel doyumlarını etkileyen faktörleri ve cinsel doyumlarının evlilik uyumları üzerine etkisini belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan Binevler Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 1422 kadından, örnekleme alınacak kadın sayısı 302 olarak hesaplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, anket formu ile“Glombook-Rust Cinsel Doyum Ölçeği”(Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0.91) ve“Evlilik Uyum Ölçeği”(Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0.90) kullanılmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kadınların ve eşlerinin sosyo-demografik özellikleri; ikinci bölümde kadınların cinsel doyumlarını etkileyebileceği düşünülen faktörlere yönelik sorular yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS for Windows 18 bilgisayar programında; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ile yüzdelik sayılar, t-testi, Oneway Anova testi, Pearson Korelasyon testi, Lineer Regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research has been conducted fractionally with the aim of the determination the factors, which affect the sexual satisfaction of women, whose spouses prefer the coitus interruptus as the family planning method and the effects of sexual satisfaction on their marital accordance. Out of 1422 womenapplying to the Binevler Family Health Center, the number of the women, who have been evaluated as the specimen, is calculated by 302 women. As the data collecting method with the questionnaire form,“Gloombook-Rust Sexual Satisfaction Scale”(Cronbach Alpha Reliability Coefficient 0.91) and“Marital Accordance Scale”(Cronbach Alpha Reliability Coefficient 0.90) have been utilized. The result data from the survey have been evaluated via the computer program“SPSS for Windows 18”with the calculations of average, standard deviation, percentage numbers with minimum and maximum values, t-test and Oneway Anova Test, Pearson Corralate Test, Lineer Regresyon.