intra medüller çivilerin distal kilitleme sürelerini azaltan deneysel bir çalışma
Intramedullary nailing distal locking that an experimental study duration
- Tez No: 267647
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YENSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde yaygın olarak kullanılan kilitli intramedüller çivi ameliyatlarında birçok çalışma ve pratik uygulama önerilerine rağmen distal kilitleme sorunları devam etmektedir. Distal kilitlemenin uzaması nedeniyle ameliyat süresi uzamakta, hasta ve sağlık personelinin maruz kaldığı radyasyon miktarı artmaktadır.Bu çalışmamızın amacı, modifiye bir çivi tasarlayarak distal kilitleme sorunlarını çözmektir. Deneysel olarak yapılan bu çalışma ile çivinin distal ucunda bir merkezleme noktası (yarık ) oluşturulmuş ve bu tespit sayesinde çivinin distal ucunun dört yöne migrasyonu engellenmiştir. Bu aşamadan sonra kılavuzlar kullanılarak yapılan distal kilitleme, kılavuz üzerinden tek seferde başarı ile yapılabilmiştir.Seçilen 21 dana femuru üzerinde modifiye çivi örneği ile çalışmalar yapılmış, kilitleme süreleri , uygulama kolaylığı incelenmiş ve bu sonuçlar 21 canlı hasta intra medüller çivi distal kilitleme süreleriyle karşılaştırılmıştır.Tasarladığımız çivinin distali 1 delik 1 yarık şeklinde dizayn edildi. Dana femurları üzerinde yapılan çalışmamızda dana femur distaline 6,5'luk kanüler vida transvers bir şekilde yerleştirildi. Daha sonra çivimizin distalindeki yarık bu kanüler vidaya oturtuldu. Bu tespit metodumuzun temel aşamasıdır. Bu sayede çivi distalinin hareketliği engellenmiştir. Bu aşamadan sonra dışarıdan uygulanan klavuz ile intra medüller çivi distalindeki diğer delik sorunsuz bir şekilde 4.5 vida ile kilitlenmiştir. Tasarladığımız bu çivi 21 dana femuru üzerinde uygulanarak distal kilitleme süresi kaydedildi (invitro). Ayrıca 21 canlı hasta üzerinde uygulanan intramedüller çivi distal kilitleme süreleri kaydedildi (invivo). Modifiye çivinin distal kilitleleme süresi ortalama 7.6 dakika, canlı hasta distal kilitleme süresi ortalama 19.6 dakika bulunmuştur. Bu değerler NPar-tests ve Mann-whitney testleri ile istatistik analizleri yapıldı. Bu istatistiksel analize göre tasarladığımız çivinin distal kilitleme süresinin anlamlı olarak kısa olduğu sonucuna varıldı.Bu çalışmada, tasarladığımız bu çivi ve uygulama biçimi ile yapılan distal kilitlemenin, mevcut diğer çivilere göre çok daha kısa sürede yapılabildiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Today, locked intramedullary nails are widely used in many surgeries, despite the recommendations of the study and practical application of the distal locking problems continue. Due to prolongation of the distal locking operation time increases, the amount of radiation exposure to patients and health personnel are increasing.The purpose of this study, a modified distal locking nail designed to solve problems. Experimentally, this study at the distal end of the nail with a centering point (slot) formed and through this determine the distal tip of the nail is prevented migration of the four directions. After this stage, the distal locking guides, the guide to success was determined at one time over.Selected studies were conducted with 21 samples of beef femur nail on the tuning, locking duration, ease of implementation, these results are examined and intra-medullary nail distal locking times from 21 live patientsWe design a distal nail holes were designed in the form of a slot. In our studies on veal calves femur distal femurs 6.5 'luk laws were placed in a transverse screw. Nails, screws later this Act was sitting in our distal slot. This is the basic stage of our detection method. Work nails so that distal movement was blocked. After this stage, intra-medullary pin with externally applied guide distal locking screw with the other holes have been seamlessly to 4.5. We have designed this pin 21 on the application of cow femur distal locking time was recorded (in vitro). Also performed on 21 living patients for distal locking of intramedullary nails have been saved (in vivo). Modification of the distal nail locking average 7.6 minutes duration, live patients, the average distal locking time was 19.6 minutes.These values-tests Mann-Whitney and NPar tests statistical analysis was performed. This is designed according to the statistical analysis of the distal locking nail was found to be significantly shorter in duration.In this study, we have designed this with the distal locking nail and the application form, can be made available much more quickly concluded than the other nails.