Son dönem böbrek yetmezliği hastalarında CoQ10 takviyesinin sol ventrikül diyastolik fonksiyonları üzerine etkisi
The effects of CoQ10 supplementation on the left ventricular diastolic function in end stage renal failure patients
- Tez No: 267646
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Hemodiyaliz hastalarında CoQ10 seviyeleri azalmıştır ve sol ventrikül diyastolik fonksiyonları da bozuktur. Amacımız hemodiyaliz hastalarında CoQ10 takviyesinin sol ventrikül diyastolik fonksiyonları üzerine olan etkisinin tespit edilmesidir.Materyal ve metod: Çalışmaya Konya il merkezinde diyalize giren 22 hasta alındı. Hastaların diyalize girmediği günlerde bazal EKO'ları yapıldı. Hastalar çift kör olarak 2 gruba randomize edildi. Bir gruba 8 hafta boyunca günlük 200 mg CoQ10 verilirken diğer gruba da 8 hafta boyunca plasebo verildi. Bu 8 haftalık periyodun sonunda yine hastaların diyalize girmediği günlerde EKO'ları yapıldı. 4 haftalık arınma döneminden sonra ilk periyotta CoQ10 alan gruba 8 hafta boyunca plasebo, ilk periyotta plasebo alan gruba da 8 hafta boyunca 200 mg/gün CoQ10 verildi. Çalışmanın sonunda da EKO'lar yapıldı. Veriler SPSS 16.0 bilgisayar programına girildi. Normal dağılıma uyan bu verilerde Studet-t test kullanıldı ve CoQ10 tedavi grubu ile bazal değerler, plasebo grubu ile bazal değerler ve CoQ10 grubu ile plasebo grubu verileri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: İn hemodialysis patients CoQ10 levels were decreased and the left ventricular diastolic functions are defective. We aimed to determine the effects of CoQ10 supplementation on the left ventricular diastolic functions in hemodialysis patients.Methods and material: 22 hemodialysis patients from Konya city center were involved to this study. At the beginning of the study their echocardiographies were performed in the days that they were not on dialysis. Than the patients were randomized into 2 groups. We administered 200 mg/day CoQ10 to one group and plasebo to the other group for 8 weeks. After the fisrt period the echocardiographies were performed again. After 4 weeks without any drug treatment, groups were crossed-over; the original CoQ10 group were given plasebo and plasebo group were given CoQ10 for 8 weeks. At the end of the study the echocardiographies were performed again. Stastical testing was performed with the use of SPSS 16.0 software version. Student?s t-test was used in normal dispersial datas and we compared the basic datas with the each groups datas and CoQ10 group and plasebo group datas. A p value