İmmun (İdiyopatik) trombositopenik purpuralı hastalarda retikülotrombosit saysının tedavi cevabı ile ilişkisi
The association between reticulothrombocyte counts and treatment response in patients with immune (İdiopathic) thrombocytopenic purpura
  1. Tez No: 267678
  2. Yazar: AYŞE SERRA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Trombositopeni sık karşılaşılan hematolojik bir laboratuvar bulgusudur. Trombopoetik aktivitesi artmış ve azalmış trombositopeni sebeplerini ayırt etmek için rutin pratikte periferik yayma ve kemik iliğinin incelenmesi uygulanır. Retikülotrombositlerin akım sitometrik yöntemle ölçümü noninvazif yeni bir tanı metodu olarak önem kazanmaktadır. Retikülotrombositler rezidüel mRNA ve rRNA içeren genç trombositlerdir ve eritrosit retikülositlerinin analoğu olarak değerlendirilebilir. RNA'dan zengin trombositlerin akım sitometrik yöntemle ölçümünün trombositopenik hastalarda trombopoetik aktivite ile ilişkili bilgi verdiği bildirilmiştir.Bu çalışmanın amacı İTP'li hastalarda retikülotrombosit oranı ile tedaviye cevap arasındaki ilişkiyi göstermektir. İTP tanısı konan hastalarda tedavi öncesi ve tedavileri izleyerek retikülotrombosit sayısının belirlenmesi ve bu sayının tedavi cevabı ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır.Çalışma İTF Hematoloji Polikliniğinde takip edilen çeşitli tedavilere dirençli 16 hasta, yeni tanı konan 15 hasta ve 20 sağlıklı kontrol ile yapıldı.Sağlıklı kontroller, yeni tanı konan hastalar ve refrakter İTP'li hastalarda retikülotrombosit oranları arasında fark bulunup bulunmadığı ve retikülotrombosit ölçümünün tedavi yanıtı ile ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Thrombocytopenia is a frequently encountered laboratory finding. To differentiate between thrombocytopenia due to increased thrombopoiesis and decreased thrombopoiesis blood smear and bone marrow examinations are used in clinical practice. Recent use of reticulothrombocyte measurement with flow cytometry is a new noninvasive technique. Reticulothrombocytes are young thrombocytes containing mRNA and rRNA. Reticulothrombocytes can be assessed as the analogue of red blood cell reticulocytes. Measurement of reticulothrombocytes with flow cytometry is reported to reflect thrombopoietic activity in thrombocytopenic patients.The aim of this study is to demonstrate the association between reticulothrombocyte count and treatment response in patients with idiopathic thrombocytopenic purpura. We intend to determine the reticulothrombocyte count in patients with thrombocytopenic purpura before and during the treatment and to investigate the association between the reticulothrombocyte count and treatment response.We performed this study with 16 former patiens who were refractory to various treatments, 15 patients who were recently diagnosed with idiopathic thrombocytopenic purpura and 20 healthy controls.Reticulocyte counts of refractory patients, new patients and healthy controls were compared also the relationship between reticulothrombocyte count and treatment response is investigated.