Yardımcı üreme tekniği uygulanan sikluslarda hcg injeksiyon günü bakılan estradiol seviyelerinin gebelik sonuçlarına olan etkisi
The effect of serum estradiol levels on the day of hcg administration on pregnancy outcomes in assisted reproductive technology
  1. Tez No: 267686
  2. Yazar: SELEN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Toplumda sağlıklı çiftlerin yaklaşık %10-15'i kadarında infertilite problemi bulunmaktadır. Bu nedenle çok sayıda çift umudunu yardımcı üreme tekniklerinden (YÜT) faydalanarak bulmaktadır. Yetmişli yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan in-vitro fertilizasyon (IVF) ve 1992'den itibaren uygulanan intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yöntemleri erkek faktörü başta olmak üzere günümüzde kullanılan yardımcı üreme tekniklerindendir.Yardımcı üreme tekniklerinde (YÜT) implantasyon başarısını belirleyen ana unsurlar transfer edilen embriyoların kalitesi ve endometriyumun reseptivitesidir. Endometriyal reseptivitenin değerlendirmesinde kesin bir kriter hala belirlenememiştir; ancak YÜT'leri sırasında bakılan serum estradiol seviyelerinin endometriyal reseptiviteyi etkilediği bilinmektedir.Çalışmamızda embriyo transferi yapılmış ve ovulasyon induksiyonu amacıyla long ve antagonist protokolleri uygulanan toplam 212 olgu değerlendirildi. Hastaların hCG enjeksiyon günü serum estradiol seviyeleri ölçüldü. Estradiol seviyeleri 2000 pg/ml'nin altı, 2000-4000 pg/ml arası ve 4000 pg/ml'nin üzeri olmak üzere üç gruba ayrıldı; bu üç grup tüm olgularda ve her iki tedavi protokolünde ayrı ayrı olmak üzere birbirleriyle gebelik oranları açısından karşılaştırıldı. Ayrıca long ve antagonist protokoller birbirleriyle demografik özellikler ve gebelik oranları açısından karşılaştırıldı.HCG enjeksiyon günü ölçülen serum estradiol seviyelerine göre belirlenmiş gruplarda hem long hem de antagonist protokollerde gebelik oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.HCG günü bakılan estradiol düzeyinden bağımsız olarak iki YÜT protokolü birbiriyle karşılaştırıldığında da gebelik oranlarında anlamlı farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
In populatıon, 10 to 15 % of healthy couples face with infertility problem. Therefore assisted reproductive technology (ART) gives hope to many of these couples.In vitro fertilization (IVF), which is used since 70s and intracytoplasmic sperm injection (ICSI), which is used since 1992 became important treatment methods for infertility factors, especially for male factor infertility.The embryo quality and the endometrial receptivity are the major factors determining the success of ARTs. The exact criteria to assess endometrial receptivity has not been found yet. However, it is known as serum estradiol levels during controlled ovarian hyperstimulation (COH) influence the endometrial receptivity.In this study, we evaluated 212 embryo-transfer cycles. Serum estradiol levels on the day of hCG administration in both of long and antagonist protocols, were categorized into 3 groups : ?2000 pg/ml, 2000-4000 pg/ml, ?4000 pg/ml. Data on the number of oocytes retrieved, number of embryos transferred and pregnancy rates were analyzed in each treatment protocol separately. In adddition to this, two different treatment protocols were compared to each other in the aspect of demographic characteristics and pregnancy rates.In conclusion, we found that serum estradiol levels on the day of hCG administration have no effect on pregnancy outcome of IVF after COH. Independent of serum estradiol levels on the day of hCG administration, there is no statistically significant difference between the long and antagonist protocols in respect to pregnancy rates.