Yöremizde izole edilen mycobacterium tuberculosis suşlarında direnç profili
Resistance profile of mycobacterium tuberculosis strains isolated in our region
  1. Tez No: 267700
  2. Yazar: ESRA ZORLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de tüberküloz büyük bir sağlık sorunu olarak önemini korumaktadır. Akdeniz bölgesinde verem savaş dispanserinin 2006-2007 yıllarındaki tüberküloz insidansı sırasıyla 18.3/100.000 ve 17.8/100.000 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada Adana ve çevre illerden Ocak 2008-Temmuz 2010 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinin çeşitli kliniklerine başvuran hastaların, Mikrobiyoloji laboratuvarına tüberküloz ön tanısıyla gönderilen materyallerinden izole edilen 179 M. tuberculosis suşunun antitüberküloz ilaçlara duyarlılıklarının BACTEC MGIT 960 sistemiyle belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplam 179 suşun 148(%82.6)'i solunum yolu materyallerinden, 31(%18.4)'i diğer materyallerden(Eklem Mayisi, Abse, Doku, Biopsi Materyali, Lenf Sıvısı, Bos, İdrar) izole edilmiştir. Suşların 131 (%73.18)'i antitüberküloz ilaçların tümüne duyarlı iken, 48(%26.82)'i en az bir ilaca dirençli ve 18(%10.05)'i en az 2 ilaca dirençli bulunmuştur. Bu çalışmanın duyarlılık testlerinde kalite kontrol olarak, ilaçlara duyarlı olduğu bilinen Mycobacterium tuberculosis ATCC 27294 (H37Rv) suşu kullanılmıştır. Bu suşların streptomisin, izoniyazid, rifampisin, etambutol'e direnci sırasıyla 22(%19.89), 30(%27.63), 9(%9.87), 7(%6.85) olarak bulunmuştur. Çoklu ilaç direnci gösteren suşların 16(%9.49)'sı iki ilaca dirençli, 2(%1.12)'si üç ilaca dirençli ve tüm ilaçlara dirençli suş bulunmamıştır. Sadece tek bir ilaca dirençli suşların sayısı ise streptomisin, izoniyazid, rifampisin ve etambutol direnci sırasıyla; 15 (%8.38), 13 (%7.26), 1 (%0.56) ve 1 (%0.56) olarak bulunmuştur. M.tuberculosis'in ilaçlara olan yüksek direnci izoniyazid (%27.63) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis has been keeping its importance as a health problem in Turkey as well as all around the world. Incidence of tuberculosis in Mediterranean region between the years 2006-2007 is determined as 18.3/100000 and 17.8/100000 ,respectively. In this study, it?s aimed to identify the patients living in Adana and environment cities , and having consulted to some various clinics in Balcalı hospital of Medicine Faculty in Çukurova University via the system of susceptibility of 179 M. tuberculosis strains to primary antituberculosis drugs that were tested by BACTEC MGIT 960. Total of 179 strains, 148(82.6%) of them were respiratory materials, 31(18.4%) of them were isolated from other materials(joint fluid, abscess, tissue, biopsy material, lymphatic fluid, cerebrospinal fluid,urine). Among the strains, of 131(73.18%) were sensitive to all of the antituberculosis drugs, of 48 (26.82%) were resistant to at least one antituberculosis drug and 18(10.05%) were resistant to at least two drugs. In susceptibility tests of this study, M. tuberculosis ATCC 27294(H37Rv) strain known as sensitive to drugs is used as quality control. Among the evaluated strains; resistance to streptomicine, isoniazide, rifampicine, ethambutol was 22(19.89%), 30(27.63%), 9(9.87%), 7(6.85%) respectively while multidrug resistance was 18(10.05%). Sixteen(9.49%) of multidrug resistant strains are resistant to two drugs, two(1.12%) strains are resistant to three drugs and no strains are found that were resistant to all drugs. 15(8.38 %) strains were resistant to only streptomicine, 13(7.26 %) strains were resistant to only isoniazide, 1(0.56%) strains was resistant to only rıfampicin and 1(0.56%)strains was resistant to only ethambutol. The highest resistance rates was detected for isonazide(27.63%).