K.K.T.C. Konaklama tesislerinde uygulanan pazarlama stratejileri
  1. Tez No: 26772
  2. Yazar: AHMET MORALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Turizm, K.K.T.C. için yıllardan beri sorun yaratan bir sektör olmakla beraber, hâla en -fasla döviz turizm yoluyla elde edilmektedir. K.K.T.C. Konaklama Tesislerinin daha iyi çalışır bir duruma gelmesi için öncelikle mevcut sorunların devlet ve özel sektör işbirliği ile giderilmesi gerekmektedir. En önemli sorunlar olan ulaşım ve tanıtıma gereken özen gösterilerek bunların çözülmesi ve böylece K.K.T.C. 'ye daha -fazla turistin gelmesi sağlanmalıdır. Ayrıca, turizm sektöründe çalışanlara gerekli eğitimin verilmesi ve böylece turistlerle daha iyi bir diyalog içerisinde olmaları da bir zorunluluktur. Konaklama tesislerinde mevcut bulunan altyapı ve genel hizmet sorunları da turistler açısından kötü izlenimler yaratmaktadır. daha -fazla turistin K.K.T.C. 'yi ziyaret etmesini sağlamak için sorunlara etkili çözümler üretilmeli ve en kısa zamanda da uygulamaya konulmalıdır. Bu çalışmamızda K.K.T.C. turizmi ve konaklama tesislerinde pazarlama stratejilerinin ne ölçüde uygulandığı ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve konaklama tesislerinin daha verimli çalışabilmeleri için bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The tourism sector in the Turkish Republic of Northern Cyprus (T.R.N.C.) has problems -for years, but it is still a leading sector in gaining -Foreign currency. To improve the hosting capacity of the hotel -Facilities o-F the T.R.N.C, the difficulties exist must be solved by the co-operation of both the public and the private sectors. With due and proper attention, the utter most problems in transport and publicity could be overcome and thus pave the way for more tourists to visit the T.R.N.C. Moreover, Effective training and education programs should be developed and offered to those engaged in the tourism sector with the aim o-F creating a nice athmosphere of dialogue with the tourist which is imperative in this sector. The present problems in the infra structure o-F hosting -Facilities and services create bad image on the tourists. In order to draw more tourists to T.R.N.C, more attractive solutions must be created and put in effect as soon as possible. By this research, we have made an effort to find out how well marketing strategies have been implemented and develop some suggestions for more productive services in the tourism sector in the T.R.N.C -v-