Anakol ve yıldızların atmosfer modelleri
  1. Tez No: 26771
  2. Yazar: MUSTAFA ERDAL EFETÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAFER İBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada birisi anakol, birisi de anakolun yukarısanda yer alan aynı sıcaklıktaki iki yıldızın atmosfer modellerinin yapılması amaçlanmıştır. Atmosfer modellerinde amaç, yıldızların bilinen fiziksel parametrelerini kullanarak onların atmosferlerinde sıcaklık, basınç, elektron basıncı, yoğunluk ve dalgaboyuna bağlı olarak akının hesaplanmasıdır. Yıldız atmosferlerinde erke hem soğurulmakta hem de salınmaktadır. Ne zaman soğurma, ne zaman salmadan dolayı yeğinlik değişimi olacağını ışınım taşınım denklemi belirler. Bu denklemin çözümü de oldukça zordur. Burada gri atmosfer varsayımı yapılarak sıcaklık, basınç ve yoğunluğun optik kalınlığa bağlı olarak değişimi hesaplanmıştır. Optik kalınlığı geometrik derinliğe dönüştürmek için t =0.05 olan optik kalınlıkta geometrik derinliğin x=0 olduğu varsayılmıştır. Dolayısıyla optik derinliğe göre hesaplanan parametrelerin hangi geometrik derinliklere karşılık geldikleri kolayca bulunabilir. Modern bilgisayarlarla çizgi kesitleri, genişleme miktarları, konvektif erke taşınınımı da gözönüne alan gri olmayan atmosfer modelleri hazırlanabilir. Burada parametrelerin hesabı logaritmik fonksiyonların ardarda bulunmasında Runge-Kutta yöntemi kullanılmıştır. Güneş atmosfer bolluğu için yapılan hesaplar daha önce bulunan sonuçlarla uyuşmaktadır. Anakoldan devler bölgesine doğru ayrılmış bir yıldızda bulunan parametrelerin değişimi anakol yıldızına göre daha büyük geometrik derinliklerde olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we tried to construct models atmosphere of a main sequence star and astar above it, which are at the same temperature. The aim of the model atmosphere is to obtain temperature, pressure, electron pressure, density variations in the atmospheres of the stars using the known physical parameters, and also determining the fluxes depending on the wavelengths. In the stellar atmospheres the energy is both absorbed and emitted. The variations in intensity due to absorption or emission are generally obtained by th eradiation transfer equation. The solution of this equation is very difficult. Assuming the grey atmosphere model, the variations of temperature, pressure and density were computed depending on the optical thickness. For the transformation of the optical thickness to the geometrical depth we assumed x^O for x=0.05. Therefore, the param eters obtained depending on the optical thickness can be transformed to the geometrical depths. The non-grey atmosphere models, by taking into considerations the line profiles, line broadenings and convective energy transport, have also been computed by using the modern computers. In this study we used the method of Runge-Kutta for the computation of the logarithmic functions. The models computed for the solar abundance are in agree ment with those of others. The variations of the parameters in the giant star, which evolved from the main sequence, occur at larger geometrical thicknesses with respect to the main sequence star. 113