Akut koroner sendromda serum kitotriozidaz aktivitesi: Kardiyovasküler olaylar ve diğer biyokimyasal göstergelerle ilişkisi
The serum chitotriosidase activity in acute coronary syndrome: Relationship with cardiovascular events and other biochemical indicators
  1. Tez No: 267740
  2. Yazar: BEKİR SERHAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DR.MEHDİ ZOGHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ: Enflamasyon ilk köpük hücresinin oluşumundan aterosklerotik lezyonun gelişimi, hassas plak ve sonuçta fissür, rüptür ve trombozise kadar kardiyovasküler hastalık oluşumunun tüm aşamalarının kritik bir katılımcısıdır. Koroner arteriyel inflamasyon ise akut koroner sendromda (AKS) yaygın olarak görülmektedir. Aktif makrofajlardan salınan ve bu arteriyel inflamasyonda rol aldığı düşünülen kitotriozidaz (KİT) ile ilgili çalışmalar çok yenidir. Bu çalışmalarda stabil anjinası olan koroner arter hastalarında serum KİT düzeyi bakılmış ve sağlıklı insanlara göre serum seviyeleri yüksek bulunmuştur.AMAÇ: Bu çalışmayla akut koroner sendrom (AKS) tanısı almış hastaların serum KİT düzeyleri, kardiyovasküler olaylar, kardiyak enzim ve hs-CRP gibi enflamatuvar göstergeler arasındaki ilişkisi araştırılmıştır.YÖNTEM: Ocak ile Haziran 2010 tarihleri arasında koroner yoğun bakıma yatırılan AKS hastalarından ardışık 30 ST-segment yükselmesi olan miyokard infarktüsü (STEMI), 30 ST-segment yükselmesi olmayan miyokart infarktüsü (NSTEMI) , 30 unstabil anjina pektoris (UAP) hastası olan ve 30 sağlıklı olgu olmak üzere toplam 120 (ortalama yaş; 56.86+10.44 yıl, 81 erkek) kişi alındı. Bazal klinik karakteristikleri, laboratuvar ve biyokimyasal değerleri, almakta oldukları tedaviler ve EKG'leri kaydedildi. Hastaneye yatışlarının ilk saatinde hs-CRP ve KİT çalışılmak üzere kan örnekleri alınıp saklandı. İlk 24 saatte seri CK, CK-MB ve troponin ölçümleri yapıldı. Koroner anjiyografi yapılan olguların verileri değerlendirildi.BULGULAR: AKS grubunda bakılan KİT düzeyi 88.85+23.08 nmol/ml, kontrol grubunda ise 68.47+28.44 nmol/ml olarak saptandı (p=0.001). KİT düzeyi en yüksek STEMI grubunda (96.11+19.77 nmol/ml), en az ise kontrol grubunda (68.47+28.44 nmol/ml) bulundu (p=0.001). STEMI ve NSTEMI grubundaki KİT düzeyinin yüksekliği istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p=0.001 ve p=0.045). Biyokimyasal göstergeler açısından AKS grubuyla kontrol grubu karşılaştırıldığında ise KİT aktivite düzeyi ile hs-CRP (r=0.21, p=0.046), troponin T (r=0.25, p=0.016), CK-MB (r=0.20, p=0.059) arasında pozitif bir bağıntı saptandı. Koroner anjiyografisi yapılan olgular damar lezyonu açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak bir fark saptanmadı (p=0.557).SONUÇ: AKS hastalarında serum KİT düzeyi artmaktadır. KİT aktivitesinin %83 duyarlılık ve % 72 özgüllük ile ?cut off ? değeri 82.00 nmol/ml olarak belirlenmiştir. Bu düzey STEMI grubunda, NSTEMI ve UAP grubuna göre daha yüksek seyretmektedir. KİT düzeyi, AKS hastalarının erken tanısında destek olabilecek yeni bir gösterge olabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Inflammation is a critical participant in mediating all stages of cardiovascular disease from initiation of first foamy cell to vulnerable plaque through progression and, ultimately, fissure, rupture and the thrombotic complications of atherosclerosis. Inflammation in the artery wall has occurred in acute coronary syndrome widely. Studies related with chitotriosidase (CHIT) that was recently found to be relevant to this arterial inflammation and secreted by activated macrophages are considerably new. In these clinical studies serum CHIT activity in humans with stable coronary artery disease was examined and level of CHIT was found elevated.AİM: In this study we evaluated level of serum CHIT activity in acute coronary syndrome patients (ACS) and its relationship with cardiovascular events, cardiac enzymes and inflammatory indicators such as hs-CRP.METHODS: We prospectively analyzed consecutive 30 ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) patients, 30 ST-segment elevation without myocardial infarction (NSTEMI) patients, 30 unstable angina pectoris (UAP) patients in ACS group who were admitted to our intensive care unit and 30 healthy people (average age 56.86 +10.44 years, 81 male) between Jaunary and June 2010. Details of baseline clinical characteristics, laboratory and biochemical values, receiving treatment and basal electrocardiographic (ECG) findings were recorded. Blood samples were taken to examine quantities of CHIT and hs-CRP levels in the first hour of hospital admission in the intensive care unit. The first series of 24 hour CK, CK-MB and troponin measurements were made. Data of patients with coronary angiography were evaluated.RESULTS: The level of CHIT in ACS group was 88.85+23.08 nmol/ml, whereas the control group was 68.47+28.44 nmol/ml, respectively (p=0.001). The highest level of CHIT (96.11+19.77 nmol/ml) was found in STEMI group and the minimal level of CHIT was in the control group (68.47+28.44 nmol/ml) (p= 0.001). Levels of CHIT in STEMI and NSTEMI groups were significantly high (p=0.001 ve p=0.045). When ACS group compared to control group in terms of biochemical indicators; a positive correlation was found between CHIT activity level and hs-CRP (r=0:21, p=0.046), troponin T (r=0.25, p=0.016), CK-MB (r=0.20, p=0.059). When patients with coronary angiography were compared in terms of vascular lesions, there was no a statistically significant difference (p = 0557).CONCLUSION: Level of CHIT is increased in ACS patients. Cut off value of CHIT activity was calculated 82.00 nmol/ml, with 83% sensitivity and 72% spesificity. CHIT activity level is higher in STEMI group than NSTEMI and UAP group. Level of CHIT may be a new indicator for the early diagnosis of patients with ACS.