Hemofili hastalarında hemostazın monitörizasyonunda serbest trombin düzeyi ölçümünün yeri
The importance of thrombin generation assay in monitoring of hemostasis in haemophilia patients
- Tez No: 267741
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN KAVAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, hemofili hastalarında faktör tedavisi uygulanırken hemostazın monitorize edilmesinde serbest trombin düzeyinin öneminin araştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı'nda takip ve tedavi edilen 27 hemofili A, 8 hemofili B, 1 von Willebrand hastalığı tip 3, 2 FVII eksikliği ve 1 FX eksikliği tanılı 39 hasta (7 hasta inhibitör pozitif), 59 kanama epizotu /cerrahi girişim hazırlığı verisi ile çalışmaya dâhil edildi. kanama epizotlarının tedavisinde ve cerrahi girişim profilaktik tedavilerinde; bazal, 1. saat ve 2 -24. saatlerde klinik hemostaz yanıtları, PZ, APTZ, kan faktör seviyesi, TEG, TGA testleri değerlendirildi. Hastaların tedavi öncesi (bazal) TGA parametleri ile 37 sağlıklı gönüllünün sonuçları karşılaştırıldı.Bulgular: İnhibitör negatif hastalarda, bazal kan faktör seviyesi ile APTZ (P= ,00), TEG R (P= ,00) -K ( P= ,00) -açı (P= ,00) ve TGA -ETP (P= ,00) -pik trombin yüksekliği (P= ,00) arasında korelasyon saptandı. Tedavisi sonrası, kan faktör seviyeleri ile APTZ ( P= ,00), TEG -R (P= ,03), TGA -pik trombin yüksekliği (P= ,04) ve pik zamanı arasında anlamlı ilişki saptandı. Tedavi sonrası kan faktör seviyesi ile ETP arasında ilişki bulunmadı. Hemofili hastalarında bazal pik trombin yüksekliği ile bazal R, K ve açı derecesi arasında korelasyon saptandı (P= ,00). İnhibitör negatif ve pozitif hastalarda, klinik yanıt ile kan faktör seviyesi, APTZ, TGA ve TEG arasında ilişki bulunmadı. İnhibitör negatif hastaların bazal ve tedavi sonrası R ?K ?Açı değerleri inhibtör pozitif gruptan anlamlı olarak daha iyi bulundu. İnhibitör pozitif hastalarda rFVIIa ile aPCC tedavileri arasında klinik yanıt bakımından fark saptanmamakla beraber aPCC uygulananlarda tedavi sonrası ETP (P= ,01) ve pik trombin (P= ,00) daha yüksek, TEG R ?K ve açı derecesi ( P= ,03 - ,04 - ,02) anlamlı şekilde daha iyi saptandı.Sonuç: Bu çalışmada, hemofili hastalarında hemostazın monitörizasyonunda TGA'nın diğer geleneksel testlere üstünlüğünün olmadığı saptandı. Tedavinin etkinliğini izlemede, kan faktör seviyesi, APTZ, TEG ve TGA testlerinin faydalı olacağına dair bulgular elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the importance of thrombin generation assay (TGA) in monitorizing of hemostasis while factor supplementation using in haemophilia patients.In patients with 27 haemophilia A, 8 haemophilia B, one von Willebrand disease type 3, two FVII deficiency, one FX deficiency, 59 bleeding epizodes / and /or surgical interventions which followed up the Ege University Department of Pediatrics, Division of Haematology, were included into the study.The baseline, first hour and 2nd -24th. hours of clinical haemostasis response, PT, APTT, factor activities, TEG, TGA tests in treatment of bleeding epizodes and surgical prophylaxis in patients with haemophilia were evaluated. The TGA parameters of patients before treatment were also compared with 37 healthy controls.In the inhibitor negative patients, correlation was found between baseline factor levels with APTT (P= ,00), TEG R (P= ,00) -K ( P= ,00) ?angel degree (P= ,00) and TGA -ETP (P= ,00) ?peak thrombin elevation (P= ,00). After treatment significant association between factor levels and APTT ( P= ,00), TEG -R (P= ,03), TGA ?peak thrombin elevation (P= ,04) was found. After treatment no association between factor levels and ETP was found. Correlation was found between baseline peak thrombin elevation and baseline R, K and angel degree in haemophilia patients (P= ,00). No relation between clinical response and factor level, APTT and parameters in TGA and TEG was found in inhibitor negative and positive patients. The baseline and after treatment R ?K ?Angel degree levels of inhibitor negative group were found significantly better then inhibitor positive group. There was no difference about clinical response between rFVIIa and aPCC treatments in inhibitor positive patients. However after aPCC treatment, ETP (P= ,01) and peak thrombin (P= ,00) levels were found significantly higher for TEG R ?K and angle degrees ( P= ,03 - ,04 - ,02).In conclusion; in this study, no superiority of TGA assay was found to the other traditional tests in the monitorization of haemostasis in haemophilia patients. We found that the conventional tests such as factor level, APTT and TEG parameters would be useful in the monitoring of hemostasis.