Sentinel lenf nodu biyopsisi klinik sonuçlarımız ve nomogramın kullanılabilirliği
Clinical results of sentinel lymph node biopsy and nomogram availability
  1. Tez No: 267742
  2. Yazar: ERDEM BARIŞ CARTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAPKAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
AMAÇ: Sentinel lenf nodu (SLN) tutulumu olan hastalarda aksiler disseksiyon (AD)yapılmakla birlikte, aralarında non-sentinel lenf nodu (non-SLN) tutulumu olmayan hastalarbulunmaktadır. Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezinde Zee ve arkadaşları tarafındanSLN tutulumu olan meme kanserli hastalarda, non-SLN tutulumu olan hastaları tahmin etmekiçin geliştirilen nomogramı hastalarımıza uygulayarak, bu nomogramın kullanılabilirliğinitespit etmek ve kendi hasta grubumuzda sentinel ve non-sentinel lenf nodu tutulumunuetkileyen prediktif faktörleri incelemek istedik.HASTALAR VE YÖNTEM: SLNB uygulanan 740 hastanın dosyaları retrospektif olarakincelenmiştir. Her hastanın sonuçları Memorial Sloan-Kettering Cancer Center grubunun2003'de hazırladığı sentinel lenf nodu için tahmin nomogramına girilerek SLN tahmin değerialındı (%). Sentinel lenf nodu pozitif olup, aksiller lenf nodu diseksiyonu uygulananhastalarımızın verileri ise non-sentinel lenf nodu tahmin nomogramına girilerek NSLN tahmindeğeri alındı (%). Bu nomogram değerleri ve 740 hastamızın verileri istatistiksel olarak analizedildi.BULGULAR: Çalışmamızda hastanın yaşının, tümör boyutunun, tümörün histolojik tipinin,progesteron reseptörünün, p53 mutasyonun, nükleer grade'in, multifokalitenin, lenfovaskülerinvazyon varlığının sentinel lenf nodu metastazı ile ilişkili olduğunu gördük. İstatistiksonuçlarımıza göre çalıştığımız prediktif faktörlerden sadece; çıkarılan sentinel lenfnodlarından pozitif olan sentinel lenf nodlarının ve negatif sentinel lenf nodlarının sayısı,lanfovasküler invazyonun varlığı ve sentinel lenf nodu metastazının boyutunun NSLNmetastazı ile ilgili olduğu sonucuna vardık. Memorial Sloan-Kettering Cancer Centergrubunun hazırladığı, sentinel lenf nodu tahmin nomogramının ve sentinel lenf nodu pozitifhastalarda kulanılan, non-sentinel lenf nodu tahmin nomogramının kendi hasta grubumuz içinkulanışlı olduğunu gördük.TARTIŞMA: Preoperatif muayene, radyolojik görüntüleme ve patolojik inceleme verilerinikulanarak geliştirilecek olan nomogramlar daha farklı tedavi planları sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
AIM:Despite routine practice of axillary dissection to the patients with sentinel lymph node(SLN) involvement, still there are patients without non-sentinel lymph node (non-SLN)involvment among them. Hereby, by applying the nomogram; which was developped by Zeeet al. at Memorial Sloan-Kettering Cancer Center for predicting the likehood of non-SLNinvolvement in the breast cancer patients with SLN involvement; we aimed to test theutilisation of the nomogram as well as studying the predictive factors affecting the SLN andnon-SLN involvement in our own patient group.PATIENTS AND METHODS: We retrospectively examined the documents of 740 patients.SLN involvement prediction score for each patient was calculated by using the nomogramwhich was established by the Memorial Sloan-Kettering Cancer Center group in 2003.Furthermore, by using nonsentinel lypmh node prediction nomogram, prediction scores fornon-SLN involvement were calculated for the patients who underwent axillary dissectionowing to positive SLN. Statistical analysis of these scores and data of the 740 patients weredone.RESULTS:In our study, we showed that, patient?s age, tumor size, hystological type of thetumor, progesteron receptor status, presence of p53 mutation, nuclear grade, multifocality,and presence of lymphovascular invasion are related with SLN involvement. Among thestudied prgnostic factors; only, the number of resected positive and negative SLN, presenceof lymphovascular invasion and size of SLN metastase were found to be corelated with non-SLN metastase depending on our statistical analysis. We showed that utilisation of thenomogram for predicting SLN involvement and the nomogram for predicting non-SLNinvolvement; which were both developped by the Memorial Sloan-Kettering Cancer Centergroup; is practical for our patient group.DISCUSSION:Nomograms which are to be developped by utilizing data collected frompreoperative physical examination, radiologic imaging and pathologic examination will leadto different treatment strategies.