Hipertansif retinopati ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of hipertansif retinopathy related factors
  1. Tez No: 267777
  2. Yazar: ERCAN BİÇAKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Kardiyoloji, Nefroloji, Eye Diseases, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Retina sirkülasyonu yüksek kan basıncına cevaben bir dizi patofizyolojik değişiklik geçirir. Bu değişiklikler klinik olarak, genel anlamda hipertansif retinopati olarak adlandırılan bir belirtiler spektrumu olarak görünür. Hipertansif retinal vasküler belirtiler genel olarak arteriyoler değişikliklere (genel arteriyoler daralma, odaksal arteriyoler daralma, arteriyovenöz çentiklenme ve arteriyoler duvar matlaşması) ve daha çok ilerlemiş retinopati lezyonları şeklinde (mikroanevrizmalar, leke ve alev şekilli kanamalar, pamuk lekeleri, sert eksüdatlar ve optik disk şişmesi) sınıflandırılabilir. Retinopati yüksek tansiyonda hedef organ hasarının önemli belirteçlerinden biridir.Biz bu çalışmada İstanbul Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Polikliniği'nden hipertansiyon tanısı ile takip edilen hastalarda hipertansif retinopati sıklığı ve ilişkili risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık.Materyal-Metod: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Polikliniği'nden takipli olan göz dibi muayenesi yapılmış 655 hipertansif hasta alındı Hastaların son kontrollerinde yaş, cinsiyet, hipertansiyon süreleri, eşlik eden hastalıklar, kullanmakta olduğu ilaçlar, sigara kullanım anamnezleri alındı. Antrometrik ölçümleri yapıldı. Kan basınçları ölçüldü. Sabah en az 8 saatlik açlık sonrasında hemogram, glukoz, kreatinin,total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trigliserit, insülin,HBA1c, hs-CRP, ferritin düzeyleri bakıldı. NCEP-ATP III kriterlerine göre metabolik sendrom kriterleri belirlendi. Bu değerlerin hipertansif retinopati ile ilişkileri araştırıldı.Bulgular: Olguların %66,3'ünde ( n=434) retinopati görülmekte iken, %33,7'sinde (N=221) görülmemektedir. Retinopati görülen olguların 199'u (%45,8) grade 1; 235'i (%54'2) de grade 2 retinopati saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The retinal circulation undergoes a series of pathophysiological changes in response to elevated blood pressure. These changes are manifested clinically as a spectrum of signs commonly referred to as hypertensive retinopathy. Hypertensive retinal vascular signs can be broadly classified into arteriolar changes (generalized arteriolar narrowing, focal arteriolar narrowing, arteriovenous nicking and arteriolar wall opacification) and more advanced retinopathy lesions (microaneurysms, blot and flame-shaped haemorrhages, cotton-wool spots, hard exudates and optic disk swelling). Retinopathy is an important sign of end organ damage in patients with hypertension.The aim of the present study is to determine the prevalence and risk factors of hypertensive retinopathy in patients under follow-up with a diagnosis of hypertension in the Internal Medicine Polyclinic of Istanbul Medical Faculty.Materials and Methods: 655 hypertensive patients who were under follow-up in the Internal Medicine Polyclinic of Istanbul Medical Faculty and had examination of the eye grounds were included to the study. Data on age, gender, duration of hypertension, accompanying diseases, used medication and smoking habit status were obtained by from patients by anamnesis last physical examination. Antrometric measurements were performed. Blood pressures were measured. Hemogram and the levels of glucose, creatinine, total cholesterol, HDL- cholesterol, LDL- cholesterol, triglyceride, insuline,HBA1c, hs-CRP, ferritin were determined in the morning after at least 8 hours of starvation. Metabolic syndrome criteria were determined according to the NCEP-ATP III criteria. The correlation between these values and hypertensive retinopathy were investigated.Results: Retinopathy was seen in 66,3% of subjects ( n=434); however, was not seen in 33,7% (N=221). Of the subjects 199 (45,8%) had grade 1; whereas 235 (54?2%) had grade 2 retinopathy.