Primer perkütan transkoroner anjiyoplasti ile tedavi edilen ST segment yükselmeli miyokard infarktüsünün erken ve geç dönem takip parametreleri ile işlem öncesi ADMA ve TNF?alfa ilişkisi
Early and late period follow-up parameters of ST segment elevation myocardial infarction treated with primary percutaneous transcoronary angioplasty and preoperative ADMA and TNF?alfa relation
- Tez No: 267778
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN UMMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve AmaçProteoliz sonrasında, proteinlerin içerdikleri arginin kalıntıları asimetrik dimetilarginin (ADMA)' i oluşturmaktadır. ADMA endojen olarak oksidatif stresin ve proaterosklerotik risk faktörlerinin uyarıları sonucunda kan düzeyleri artan bir moleküldür. Endotelyal sistem üzerindeki negatif etkilerini eNOS, nNOS ve çok daha az olmak üzere iNOS enzimi aktivitesini inhibe ederek göstermektedir. Bu enzimler üzerindeki net etkisi kompetetif ilişki ile l-arginin/ADMA oranına bağlıdır. STEMİ' nün mekanik reperfüzyon girişiminde sağlanan epikardiyal kan akımı iyileşmesi ile doku düzeyinde reperfüzyon ve kurtarılan miyosit miktarının paralel olmadığı bilinmektedir. Çalışmamızda mikrovasküler dolaşımın iyileşmesi ve doku kaybının ölçüsü olarak ST rezolüsyonunun, koroner arter hastalığının yaygınlığının, miyokard infarktüsü sonrası mortalitenin, ADMA, SDMA, TNF-alfa, hsCRP, ile ilişkisini araştırmayı amaçladık.MetodÇalışmaya kabul edilen hastalar 2007-2009 yılları arasında STEMİ tanısı ile kliniğimize kabul edilen 357 hasta arasından seçildi. Çalışmaya ağrısının ilk 6 saatinde hastaneye başvuran 47 (E:33, K: 14) hasta dahil edildi. Kontrol grubu ise koroner arterlerinde epikardiyal daralma tespit edilmeyen 36 (E:23, K:13) bireyden oluşturuldu.Ağrısının ilk 6 saatinden sonra başvuran STEMİ' lü hastalar, ACE-İ, ARB, metformin, PPAR-gama agonisti, statin kullanan ve kronik böbrek yetersizliği olan hastalar çalışmaya alınmadı. Plazmada ADMA, SDMA, L-arginin düzeyleri HPLC yöntemi ile tayin edildi. TNF-alfa ELISA yöntemi ile ölçüldü. Kontrol grubu anormal stres testleri nedeniyle koroner anjiyografi yapılan ve koroner arterlerde anlamlı darlık saptanmayan hastalardan oluşturuldu. Hastalar ile kontrol grubu arasında parametreler açısından fark olup olmadığı araştırıldı. Veriler SPSS for Windows 17.0 ile analiz edildi.BulgularST reolüsyonu ile ADMA (r2=0.11, p =0.03) ve SDMA (r2=0.17, p=0.009) düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and ObjectiveAfter proteolysis, arginine residuals contained in proteins compose asymmetrical dimethylarginine (ADMA). ADMA is a molecule, levels of which increase as a result of oxidative stress and proatherosclerotic risk factors? stimuli. It shows its negative effects on endothelial system by inhibiting the activity of enzymes eNOS, nNOS and, iNOS as much lesser. Its net effect on these enzymes depends on competitive relation and l-arginine/ADMA ratio. It is known that with epicardial blood flow recovery provided at STEMI?s mechanical reperfusion intervention, reperfusion in tissue level and recovered myocyte quantity is not parallel. In our study, we?ve aimed for investigating the relation of ST resolution, prevalence of coronary artery disease, post-myocardial infarction mortality, as the measurement of microvascular circulation recovery and tissue loss, with ADMA, SDMA, TNF-alpha and hsCRP.MethodPatients accepted for the study were selected among 357 patients who admitted to our clinic with the diagnosis of STEMI between 2007 and 2009. 47 patients (M: 33, F: 14) who were admitted to the hospital in first six hours of angina included in the study. And the control group was consisted of 36 individuals (M: 23, F: 13) in whose coronary arteries epicardial stenosis wasn?t detected.Patients with STEMI, applying after the first 6 hours of their pain, patients using ACE-I, ARB, metformine, PPAR-gama agonist and statine and patients with cronic kidney failure weren?t taken in the study. In plasma, ADMA, SDMA, were assigned by HPLC method. TNF-alpha levels was measured by ELISA method. Control group was consisted of patients who had coronary angiography due to abnormal stress tests and who weren?t found to have significant stenosis in their coronary arteries. Whether there was a difference in terms of parameters between the patients and the control group was investigated. Data were analyzed by SPSS for Windows 17.0.FindingsWith ST resolution, a statistically significant correlation was found between ADMA (r2=0.11, p =0.03) and SDMA (r2=0.17, p=0.009) levels.