Manyetik Rezonans Görüntüleme rehberliğinde radyonüklid madde kullanılarak meme lezyonlarının pre-operatif işaretlenmesi
Preoperative localization of breast lesions using computer assisted MRI-guided radioguided occult lesion localization.
  1. Tez No: 267790
  2. Yazar: FAHRETTİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, sadece manyetik rezonans (MR) ile görüntülenebilen şüpheli meme lezyonlarının, bilgisayar destekli MR görüntüleme rehberliğinde Radioguided Occult Lesion Localization (ROLL) tekniği kullanılarak operasyon öncesinde işaretlenmesinde alternatif bir yöntem sunmaktır.Mayıs 2009 ve Mart 2010 tarihleri arasında, 20 hastanın sadece MR ile görüntülenebilen 20 şüpheli meme lezyonu, bilgisayar destekli MR rehberliğinde ROLL tekniği ile işaretlenmiş ve cerrahi rezeksiyon ile örnekleme sonrasında histopatolojik olarak incelenmiştir. Lokalizasyon işlemi için biyopsi aparatlı kompresyon plakalarına sahip 7 kanallı meme koili ve iş istasyonu kullanılmıştır. Tekniğin uygulanabilirliğini denetleyebilmek ve kompresyon plakaları üzerindeki indikatör noktalarını görüntüleyebilmek için T1A FLAIR 3D sagittal MR kesitleri alındı. Lezyon işaretleme için uygun ise, 3 fazlı dinamik kontrastlı aksiyel görüntüler elde edildi. İş istasyonunada lokalizasyon için gerekli koordinatlar elde edildi. MR uyumlu 18G kanül elde edilen koordinatlar doğrultusunda uygun lokalizasyona yerleştirildi. Kanül lokalizasyonunu doğrulayan aksiyel taramayı müteakiben 99mTc-etiketli makroalbumin agregatı ve sonrasında 0.2 ml serum fizyolojik ile 1/200 oranında seyreltilen MR kontrast madde enjekte edildi. Sonraki adımda, lokalizasyonu doğrulamak için kontrol MR görüntüleri kullanıldı.Tüm prosedürler teknik olarak başarılı idi. Ortalama lezyon boyu 9mm (4-15 mm)'dir. Ortalama toplam magnet ve lokalizasyon süresi sırasıyla 29.1 dk ( 18-46dk ) ve 13.3 dk (8-20 dk)'dır. Lokalizasyon için grid ve pillar metodları sırasıyla 18 ve 2 prosedürde kullanıldı. Histopatalojik incelemede 4 malign lezyon, 8 yüksek riskli lezyon ve 8 benign lezyon tespit edildi.Bu çalışma, bilgisayar destekli MR rehberliğinde ROLL tekniğinin uygulamasını gösteren ilk çalışmadır. İlk sonuçlara göre, bu teknik uygun şartlar altında çok verimlidir yüz güldürücü sonuçlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present an alternative technique for the preoperative localization of solely MRI-detected suspicious breast lesions using computer assisted MRI-guided ROLL technique.Between January 2009 and January 2010, 20 women with a total number of 20 suspicious breast lesions that could be detected only by MRI underwent computer-assisted MRI-guided ROLL technique with subsequent surgery. A 7-channel biopsy breast array coil and computerized diagnostic workstation were used for the localization procedure. Three-phased dynamic contrast enhanced axial images were taken. After investigating the localization coordinates by the help of intervention software on workstation, an 18G co-axial cannula was placed in the exact position determined. Following the verification of cannula position by additional axial scans, 99mTc-labeled macroalbumine aggregate and afterwards, MR-contrast material were injected. Post-procedure MRI scans were used to confirm the correct localization.All the procedures were technically successful. The mean lesion size was 9 mm (range, 4-15 mm). The mean total magnet and the mean localization times were 29.1 min (range, 18-46 min) and 13.3 minutes (range, 8-20 min), respectively. Grid and pillar methods were used for localization in 18 procedures and 2 procedure, respectively. On histopathologic examination, 4 malignant, 8 high-risk and 8 benign lesions were identified. All patients tolerated the procedure well. There were no complications.This is the first report documenting the application of MRI-guided ROLL. Based on our preliminary results, this technique is very efficient and seems to be a better alternative to wire localization.