Akut aortik sendrom tedavisinde torasik endovasküler aort tamirinin yeri
Thoracic endovascular aortic repair for acute aortic syndrome
  1. Tez No: 267835
  2. Yazar: SERKAN ERTUGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN POSACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Torasik aorta hastalıklarının tedavisi tüm cerrahi tecrübelere rağmen ciddi morbidite ve mortalite oranları ile ilişkilidir. Akut Aortik Sendrom (AAS) terimi ise hayatı tehdit eden acil torasik aort patolojilerini içeren bir spektrumu oluşturmaktadır. Torasik Endovasküler Aorta Tamiri (TEVAR) ile torasik aorta segmenti içerisine kaplı stent implante edilerek aorta patolojisinin lümenden dışlanması amaçlanmaktadır. Ancak yeni bir tedavi metodu olması ve uzun dönem sonuçlarının belirsiz olması nedeniyle uygulaması tartışmalıdır. Buna rağmen, özellikle AAS tanı grubunda bu tedavi ilk seçenek olarak uygulanmaktadır. Çalışmamıza 2006-2010 yılları arasında AAS tanısıyla TEVAR uygulanan 25 hasta alınmıştır. Hasta verileri dosya tarama yöntemi ile retrospektif olarak taranmıştır. Bu veriler içinde demografik veriler, preoperatif risk faktörleri, anatomik ölçümler, postoperatif komplikasyonlar ve mortalite oranları saptanmıştır. Hastaların %60'ı komplike tip B disseksiyon nedeniyle opere edilirken, en sık komplikasyon nedeni rüptür idi. İşlemler dahilinde 25 hastaya toplam 29 adet torasik greft implante edilerek kümülatif 445cm'lik aorta kaplanmıştır. İşlem sonrası Tip I endoleak hiçbir hastada gözlenmezken, orta dönem izlemde greft komplikasyonu gelişmemiştir. BOS drenajı uygulanmamasına rağmen hiçbir hastada spinal iskemi bulgusuna rastlanmamıştır. Hastane içi mortalite 3 hastada gelişirken bir hasta takipte malignite nedeniyle kaybedilmiştir. Uzun dönemde hiçbir hastada ikincil girişim gerekmemiştir. TEVAR uygulamaları acil aort patolojilerinde açık cerrahi tedaviye oranla daha düşük morbidite ve mortalite oranlarıyla uygulanmaktadır. Orta dönemde alınan sonuçlar buna paralel seyretmekte olup, uzun dönem sonuçlar için zamana ihtiyaç vardır. Bizim çalışmamız da bu bağlamda düşük komplikasyon ve mortalite oranları ile bu tedavinin rutin uygulamaya girmesi açısından yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Despite all surgical experience on thoracic aorta diseases, open procedures are related with high morbidity and mortality rates. The term `Acute Aortic Syndrome? is a spectrum of life-threating emergency of thoracic aortic pathologies. The goal of Thoracic Endovascular Aortic Repair (TEVAR) is to exclude aortic pathology of the lumen with the implantation of coated stents. However, because of being a new method of treatment and unclear long-term results make this practice controversial. Especially in the AAS group, TEVAR is applied as the first choice of treatment. In our study, 25 patients who underwent TEVAR between 2006 and 2010 due to AAS, were analyzed retrospectively and procedure-related complications, early and mid-term results, morbidity and mortality rates were determined. While 60% of the patients underwent surgery for complicated type B dissection, the most common cause of complication was the rupture. Totally 29 thoracic grafts were implanted in 25 patients and cumulative 445 cm aorta covered within transactions. Type I endoleak was not observed in any patients after the procedure and other graft complications were not developed in the mid-term follow-up. Although CSF drainage was not applied in any patients, there was no evidence for spinal ischemia. In-hospital mortality was developed in 3 patients and 1 patient was died due to malignancy on follow-up period. None of the patients required a secondary intervention on the long-term period. TEVAR applications show low morbidity and mortality rates due to open surgery treatment on emergent aortic pathologies. Mid-term results are similar with that and time is needed for long-term results. Our study may lead the way into routine practice for this treatment with low complication and mortality rates.