İleri osteoartritli hastalar ve osteoporoza bağlı kalça kırığı gelişmiş olan hastalarda femur başı kemik mineral yapılarının histomorfometrik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of histomorphometric properties of femoral heads in patients with progressive osteoarthritis and femur neck fracture due to osteoporosis
  1. Tez No: 267837
  2. Yazar: YASEMİN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KİRAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Osteoartrit (OA) ve osteoporoz (OP) yaşlı popülasyonda sıklıkla görülen ve yaşam kalitesini etkileyen yaygın iki hastalıktır. OA ve OP arasındaki ilişki yıllardır tartışılmaktadır. Bu çalışmada; OA ve OP'li hastaların femur başı subkondral kemik alanının histomorfometrik parametreler ile incelenmesi ve bu iki hastalık arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmanın diğer bir amacı ise histomorfometrik parametreler ile kemik mineral yoğunluğu ve kemik belirteçleri arasında ilişkinin olup olmadığının tespit edilmesidir. Literatürde OA ve OP arasındaki ilişkinin incelendiği çok sayıda çalışma bulunmaktadır ancak hiç birisinde histomorfometrik parametrelerin, kemik mineral yoğunluğu ve kemik belirteçleri ile ilişkili olup olmadığı araştırılmamıştır.Metod: Primer OA nedeni ile total kalça artroplastisi yapılan on yedi hastanın ameliyat sırasında alınan femur başı rezeksiyon materyalleri, osteoporotik femur frakturu nedeni ile kalça artroplastisi yapılan on sekiz hastanın ameliyat sırasında çıkarılan femur rezeksiyon materyalleri ile histomorfometrik parametreler kullanılarak karşılaştırıldı. 3 histomorfometrik parametre kullanıldı: trabeküler kemik alan (TV/BV), trabeküler kalınlık (Tb.Th) ve trabeküler seperasyon (Tb.S). Ayrıca paratiroid hormon (PTH), 25-hidroksivitamin D (25-OHD), serum kalsiyum ve fosfor ile kemik belirteçleri olan alkalen fosfotaz (ALP), osteokalsin, deoksipridinolin düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) and osteoporosis (OP) are two common disorders affecting the quality of life in the elderly. The association between OA and OP has been debated over years. The objective of this study was to compare histomorphometric parameters of the subchondral bone plate in femoral heads from patients with OA and OP to determine the relationship between these disorders. And also in this study it has been debated whether or not there is a relationship between histomorphometric parameters and bone mineral density or bone metabolism changes. There were many studies which determine the relationship between OP and OA but none of them compare whether or not relationship between histomorphometric parameters and bone mineral density or bone markers.Methods: Seventeen femoral heads were taken during total hip replacement surgery due to primary OA. They were compared with eigthteen femoral heads with OP during hemi-hip arthroplasty surgery due to osteoporotic fracture of the proximal femur with histomorphometric parameters. Three histomorphometric parameters were measured: trabecular bone area (TV/BV), trabecular thickness (Tb.Th) and trabecular separation (Th.S).