Polikistik over sendromlu hastalarda insulin direnciyle homosistein ve oksidatif stress arasındaki ilişki
Homocystein and oxidative stress levels in polycystic ovarian syndrome patients and their relationships with insulin resistance
- Tez No: 267838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞENDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Polikistik over sendromlu hastalarda insulin direnci ile homosistein ve oksidatif stres arasındaki ilişkinin saptanmasıYöntem: EÜTF Kadın Hastalıkları polikliniğinde takip edilen ve PKOS tanısı konulan hastaların insulin dirençleri HOMA değerine göre hesaplanarak insulin direnci olan (n=26) ve olmayan (n=32) olmak üzere iki ayrı gruba ayrıldı. Gruplar arasındaki plazma homosistein düzeyleri ve oksidatif stres markırı olarak kullanılan malonildialdehit yanı sıra antioksidan enzimler olan katalaz ve superoksit dismutaz seviyeleri karşılaştırıldı.Bulgular: Polikistik over sendromlu olup insulin direnci bulunan hastaların ortalama yaş ve vucut kitle indeksleri sırasıyla 25,7±4,9 yıl, 25,7±4,1 (kg/m2) saptanırken; insulin direnci olmayan hastalarda 23,4±5,1 yıl, 22,8±4 (kg/m2) bulunmuştur. Hastaların %58' inin soygeçmişinde hipertansiyon, diabetes mellitus, tiroid hastalıları ve kalp hastalıklarından en az birisi mevcuttu. PKOS'lu hastalarda insulin direnciyle homosistein arasında bir ilişki saptanmadı. İnsulin direnci saptanmayan PKOS hastalarında ortalama homosistein düzeyi 10.9±5,5 micromol/litre saptanırken bu değer insulin direnci olan hastalarda 9,3±3,4 micromol/litre saptanmıştır (p=0,226).
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the relationship between insulin resistance and homocystein, oxidative stress levels in polycystic ovarian syndrome (PCOS) patients.Material and method: PCOS patients that were diagnosed in EUTF Gynecology Polyclinic were divided into two groups due to their insulin resistance; insulin resistant group (n=26) and nonresistant group (n=32). Blood homocystein levels, malonyldialdehide (MDA) as oxidative stress marker; catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) as antioxidants were assessed.Results: Mean body mass index and mean age were established 25,7±4,9 years and 24,7±4,1 (kg/m2) respectively in insulin resistant PCOS patients while 23,4±5,1 years and 22,8±4 (kg/m2) were found respectively in nonresistant group. No statistically difference was found between insulin resistance and homocystein. When we evaluated the groups according to oxidative stress; MDA levels in nonresistant group was found 10,9±5,5 micromol/l while in the other group, that was 9,3±3,4 micromol/l (p=0,226).