Prostat kanseri hücre hattında oktreotid ve (-)- gossypol (AT-101)uygulamasının sitotoksik ve apoptotik etkileri
Prostat kanseri hücre hattinda oktreotid ve (-)- gossypol (AT-101)uygulamasinin sitotoksik ve apoptotik etkileri
  1. Tez No: 267845
  2. Yazar: MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANFEZA SEZGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Erken evre prostat kanseri için sağkalım oranı yüksek olmakla birlikte hormon refrakter prostat kanserli hastalarda yeterli bir kurtarma tedavisi bulunmamaktadır. Uygulanan antiandrojen tedaviler sonrasında hemen daima hormon refrakter hale geçer ve hastalığın bu evresinde tedavi seçenekleri sınırlı kalmaktadır. Pamuk tohumundan elde edilen doğal, sarı renkli bir polifenolik aldehit olan gossypolün ve somatostatin analogu oktreotidin tekli ve farklı kanser hücre hatlarında yapılan çalışmalarında anti-tümöral etkileri gösterilmiştir.Bu çalışmanın amacı, hormon refrakter prostat kanseri tedavisindeki kısıtlı seçenekleri arttırmak ve ileride yapılacak olan araştırmalara basamak oluşturmak için, DU-145 hormon refrakter prostat kanseri hücre hattında oktreotid ve AT-101 kombinasyonunun sinerjistik sitotoksik ve apoptotik etkilerinin bulunup bulunmadığını göstermekti.Çalışmamızda AT- 101 ve oktreotid kombinasyonun güçlü sitotoksik ve apoptotik etkileri olduğu gösterildi. Elde edilen veriler göz önüne alındığında, her iki ilaç anti-apoptotik proteinleri baskılayarak ve apoptotik proteinleride arttırarak apoptozisi indüklemişlerdir. Bu iki ajanın düşük dozlarda sinerjistik ve apoptotik etki göstermeleri, klinik kullanımda hem etkinliği artırabilecek hem de yan etki profilini azaltabilecektir. Oktreotid ve AT-101 kombinasyonu hormon refrakter prostat kanseri olgularındada potansiyel bir kombinasyon olabilir.
Özet (Çeviri)
Although survival rate for the early stage prostate cancer is high, no sufficient recovery technique is existent in hormone refractory prostate cancer patients. After the antiandrogenic treatments are administered, the condition transforms into hormone refractory state and the treatment options at this stage of the disease remains to be limited. Anti tumoral effects have been shown in trials with gossypol, a natural, yellow colored polyphenolic aldehyde extracted from cottonseed and octreotide, a somatostatin analogue in single and different cancer cell lines.The aim of this study was to show whether there are synergistic cytotoxic and apoptotic effects of the combination of octreotide and AT-101 in DU-145 hormone refractory prostate cancer cell line in order to increase the limited options in the treatment of hormone refractory prostate cancer and form a step for future researchIn our study strong cytotoxic and apoptotic effects of AT-101 and octreotide combination were shown. Taking the obtained data into consideration, both of the medicines inducted the apoptosis by suppressing anti-apoptotic proteins and increasing the apoptotic protein. Both of these agents showing low doses of synergistic and apoptotic effect can both increase the effectiveness in clinical use and decrease the side effect profile. Combination of octreotide and AT-101 can be a potential combination in hormone refractory cancer cases, as well..