Down sendromlu olgularda egzersiz tedavisinin kemik mineral yoğunluğuna olan etkisi
The effect of the exercise on bone mineral density for people with down syndrome
- Tez No: 267844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Down Sendromlular (DS) genetik anomaliye bağlı, muskuloskelatal sorunlar, endokrinolojik bozukluk ve sedanter yaşam tarzı nedeni ile artmış osteoporoz riski altındadırlar. Bu bireylerin 60'lı yaşlara kadar yaşadığı düşünülürse osteoporoz ileri yaşlarda önemli morbitide nedeni olabilir. Çalışmamızın amacı DS olgularında egzersiz tedavisinin kemik mineral yoğunluğuna (KMY) , kemik mineral içeriğine (KMİ) olan etkisini araştırmaktır.Yöntem: Çalışmaya alınan 10-30 yaş arası olgular DS'li ve sağlıklı gruplar olarak randomize edildi. DS ve sağlıklı gruplar izlem ve egzersiz olarak dört guruba ayrıldı. Sağlıklı izlem grubu 18, egzersiz grubu 20, DS izlem grubu 15, egzersiz grubu 17 kişi olarak çalışmayı tamamladı. DS egzersiz grubuna 3 ay araştırıcı tarafından, 3 ay beden eğitimi öğretmenleri tarafından egzersiz verildi, kontrol grubuna egzersizleri öğretildi ve ev programı şeklinde uygulandı. Grupların DXA (HOLOGIC 4500 A ) cihazı ile 0. ve 6. ay lomber total, femur boyun, femur total KMY' sine ve KMİ' sine bakıldı. Grupların el kas gücü (kg) 0. ve 6. ay Jamar el dinamometresi ile ölçüldü. Grupların boy, yaş, kilo ve vücut kitle indeks (VKİ) leri çalışma başında ve 6. ay sonunda değerlendirildi. Sağlıklı ve DS'li gruplar arasındaki farkı değerlendirmek için Mann-Whitney u testinden, uygulama ve izlem grupları arasındaki farkı ve 0, 6. ay farkı değerlendirmek için varyans analizlerinden yararlanıldı.Sonuçlar: Grupların yaş, kilo, VKİ'leri arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05), DS izlem grubunun boy ortalaması sağlıklı gruplara göre düşük (p0,05). DS'li olguların, normallere göre lomber, femur total KMY'si sırasıyla %10, % 7,7 (p0,05) daha düşük saptandı. DS'li bireylerde sağlıklı kontrollere göre KMİ lomber total, femur boyun ve total bölgede sırası ile % 24, % 40, % 20 oranında daha düşük saptandı. 6. ay sonunda gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı KMY, KMİ değişimi saptanmadı (p>0,05). DS egzersiz grubunda 6. ay sonunda KMY ve KMİ'de istatiksel olarak anlamlı olmayan azalma saptandı (p>0,05). El kas gücü DS'li grupta normallere göre düşük (p0,05).Tartışma: Çalışmada DS'li olguların total vertebra, femur boynu ve total femur KMY, KMİ değerleri normallere göre düşük saptanmıştır. 6 aylık güçlendirme ve zıplama egzersizlerinin DS'li olguların total vertebra, femur boynu ve total femur KMY ve KMİ' sine anlamlı etkisi olmamıştır, ancak KMY ve KMİ'deki azalma beklenmeyen bir bulgudur, bu durum daha uzun süreli ve daha çok katılımın sağlandığı çalışmalar ile araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background: Genetic defect causing Down Syndrome (DS) is the chromosomal abnormality which cause of endocrine, musculoskeletal abnormalities. Sedantary life style, sistemic disorders and other problems are the predispozan factors of osteoporosis in adult age. With the increasing life expectancy of these patients, osteoporosis may cause morbitidy for people with DS. The aim of the this study was to invastigate the effect of the resistant and jumping exercise to bone mineral density (BMD)and content (BMC) of people with DS.Methods: DS and normal individuals aged 10-30 randomized exercise and control group. DS control group (n:15), exercise group (n:17), normal control group (n:18), exercise group (n:20). Supervised 45 minute exercise was given to DS exercise group three times per week for 6 months. 6 monthly home exercise program was given to normal exercise group. Lomber total, femur neck, total BMD(gr/cm2) and BMC(gr) was measured before and after 6 months exercise study with dual-energy X-ray absorptiometry (DXA). Hand holding strenght(kg) was determined with hand dynamometer before and after 6 months exercise study. Mann-Whitney U test was used to determine the difference of normal and DS group. Analysis of covariance was used to assess group differences in BMD, BMC change adjusted for baseline BMD, BMC.Results: At baseline, four group had smilar weight, age, body mass index, but DS control group had lower height than normal exercise and control group (p0,05) At baseline, DS group had 10%, 7%,7% lower BMD respectively at vertebra total, and femur neck, 24%,40%, 20% lower BMC at vertebra total, femur neck, total area (p0,05). The change BMD, BMC over 6 month did not differ signi ? cantly between the exercise and control groups(p>0,05). Hand holding strenght increased higher in exercise groups but did not differ significally than the control group(p>0,05). The BMD and BMC of DS exercise group decreased at vertebra and femur area over 6 months (p>0,05).Discussion: This study confirms that young patients with DS have lower BMD, BMC at lumbar spine, femoral neck and trochanter than normal controls. Resistant and jumping exercise study over 6 months did not lead to signi ? cantly greather change in vertebra total, femur neck, total BMD and BMC in patients of DS. The decrease of BMD, BMC over 6 month in DS exercise group is not predictable results. The reason of this result have to invastigate with studies which had more time and participant.