Üriner sistem taşlarının karakterizasyonunda invitro ?Twinkling? Artefaktı'nın yeri
Role of ?Twinkling? Artifact in characterization of urinary system stones in vitro
  1. Tez No: 267886
  2. Yazar: UFUK ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. AKÇAR DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında 2010 yılında invitro olarak gerçekleştirildi. Çalışmada Üroloji Anabilim Dalınca son 10 yılda çeşitli cerrahi işlemler ile hastalardan elde edilen 78 taştan 23'ü in vitro olarak incelendi. Her taş iki gözlemci tarafından öncelikle gri skala, ardından renkli ve spektral Doppler ile twinkling artefaktı açısından değerlendirildi. Akustik gölgenin yarısından azını içeren artefakt grade I, akustik gölgenin yarısından fazlasını içeren artefakt ise grade II olarak iki gruba ayrıldı. Taşların kimyasal analiz sonucu kompozisyonları değerlendirildiğinde: 1 (%4.3) ürik asit taşı, 2 (%8.7) strüvit taşı, 20 (%87.0) Ca oksalat taşı (18'i COM, 2'si COD) olarak dağılım gösterdiği gözlendi. Çalışmamızda tüm taşlardan twinkling artefaktı alınmıştır. Taş kompozisyonu, boyutu, yüzey düzgünlüğü ile twinkling artefaktı ve `grade'i arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Biz de literatürle uyumlu olarak üriner sistem taşlarının değerlendirilmesinde twinkling artefaktının ek bir sonografik parametre olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Ancak twinkling artefaktı ile tedavinin yönlendirilmesinde öneme sahip olan taş kompozisyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptamadık. Bununla birlikte daha geniş serilerle yapılacak çalışmalarla daha anlamlı sonuçlar elde edilebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as an invitro search in Radiology Department of Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine in 2010. 23 of 78 stones that were collected from patients by various surgical procedures in Urology Department were analyzed in vitro. Each stones were evaluated by two observers in respect to twinkling artifact primarily by gray scale and afterwards by color and spectral Doppler. Artifacts were grouped as follows: Those including smaller than half of the acoustic shadow were scored as grade I and those including more than half of the acoustic shadow were scored as grade II. Chemical analysis according to composition showed that there was 1 (%4.3) uric acid stone, 2 (%8.7) struvite stones and 20 (%87.0) calcium oxalate stones (18 were COM and 2 were COD). In our study twinkling artefacts were obtained from all of the stones. We did not find a statistically significant difference between stone composition, dimension, surface smoothness and existance of twinkling artefact or `grade? of artefact. In concordance with literature, we concluded that twinkling artefact could be used as a supplemental sonographic parameter in evaluation of urinary system stones. However we did not find a statistically significant difference between twinkling artifact and stone composition, which is important in planning the treatment modality. In addition we thought that it would be better to study twinkling artefact with larger series by Doppler ultrasonography.