Acil Servis' e künt toraks travması ile başvuran hastalarda pnömotoraksın görüntüleme yöntemleriyle değerlendirilmesi.
Radiological evaluation of pneumothorax in emergency department patients with blunt chest trauma.
  1. Tez No: 267885
  2. Yazar: ŞEYHMUS KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ALPER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, İlk ve Acil Yardım, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Acil serviste (AS) künt göğüs travması ve pnömotoraksın (PNX) değerlendirilmesi ile ilgili çok az çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı künt göğüs travması ile AS' e başvuran hastalarda PNX teşhisinde göğüs ultrasonografisinin (USG) etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu çalışma bir üniversite hastanesi AS' sinde 9 aylık süre içerisinde yapıldı. Göğüs USG Acil Tıp hekimi tarafından uygulandı. Sonuçlar anteroposterior akciğer (AP AC) grafisi ve göğüs bilgisayarlı tomografisi (BT) ile karşılaştırıldı. AP AC grafisi ve/ veya BT Acil Tıp hekimi ve deneyimli radyoloji uzmanı tarafından değerlendirildi. 212 (144 erkek, 68 kadın, ortalama yaş 45.85) hastanın tamamına göğüs USG yapıldı. 210 (%99) hastaya supin AP AC grafisi çekildi. 120 (%56.6) hastaya ise göğüs BT çekildi. Çalışmadaki 212 hastada saptanan 25 (%11.8) PNX' in 22' si (%88) göğüs USG ile tespit edildi. 8' i (%32) ise AP AC grafisi ile tespit edildi. Göğüs USG' nin, PNX tespit etmede klinik takip ve göğüs BT' ye göre duyarlılığı %88, özgüllüğü %99.5, olumlu öngörü değeri %95.7 ve olumsuz öngörü değeri ise %98.4 olarak bulundu. Çoğu merkezde PNX tanısında supin ve ayakta akciğer grafisinin yerini almayan, Acil Tıp hekimleri tarafından yapılan göğüs USG, PNX' in yatak başı erken tanısı için oldukça etkin ve önemli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
There are very few number of studies on evaluation of pneumothorax (PNX) in blunt chest trauma patients (CTP) in the Emergency department (ED). The aim of this study is to evaluation of blunt CTP for PNX by using ultrasonography (US).This study was conducted for 9 months in the ED of university medical center. Chest US was applied by Emergency physicians (EP). The results were compared to results of the AP supine chest radiographs and of the chest CTs. The AP supine chest radiographs and/or chest CTs of the patients were evaluated by the EP and an experienced radiology attending. Chest US of all 212 patients (144 male, 68 female, average age of 45.85), were obtained. Supine AP chest radiography of 210 patients (99%) were taken. Chest CT was performed for 120 patients (56.6 %). While 22 (88%) of25 PNX (11.8%) in 212 patients, were confirmed by chest US. Eight (32%) of them were confirmed by supine AP chest radiography. In the detection of PNX, in comparison to clinical follow-up and chest CT, the sensitivity of chest US was found 88%, specificity was found 99.5%, PPV was found 95.7% and NPV value was found 98.4%. The Chest US done by EPs, which has not replaced supine and upright chest radiography in the diagnosisof PNX in most centers, is an effective tool and it should be an essential instrument for the early bedside diagnosis of PNX.