Çocuk femur kırıklarında güncel tedavi yöntemlerinin retrospektif olarak karşılaştırılması ve Kirschner teli ile intrameduller pinlemenin avantajları
Retrospective comparing of current treatment methods in childhood femur fractures and the advantages of intrameduller pinning by Kirschner wires
  1. Tez No: 267912
  2. Yazar: FATİH KALALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ EZİRMİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çocukluk çağı femur kırıklarının tedavisinde kullanılacak yöntem hakkında fikir birliği yoktur. Genel kanı 0 ? 4 yaş aralığında hastaların konservatif olarak tedavisine sonrası dönemde ise cerrahi yaklaşımlar temayülündedir. Hangi cerrahi tedavinin seçileceği konusunda ise fikir birliği yine yoktur. Plak-vida ile osteosentez popülaritesine kaybetmekte iken, Elastik çiviler ile Perkutan pinleme yeni trend olmuş gibi görünmektedir. Kliniğimizde 2005-2010 yılları arasında; Traksiyon sonrası alçılama (PPA), Açık Redüksiyon Plak ? vida ile internal Tespit (ARİT), Çelik Kirschner teli (K teli) ile Kapalı Redüksiyon ve Perkutan Pinleme (KRPP) yöntemlerinden herhangi biri ile çocukluk çağı femur kırığı sebebi ile tedavi görmüş 0-14 yaş arası 102 hastanın son kontrollerine gelen 56'sının 60 tedavi görmüş ekstremitesi çalışmaya dahil edilmiştir.Hastalarımızın yaş ortalamaları tedavi oldukları yönteme göre değişmektedir. Traksiyon sonrası PPA yapılmış olan hasta grubumuzun yaş ortalaması: 3,7 Çelik Kirschner teli ile (K teli ile) Perkutan pinleme yapılan hastaların yaş ortalaması: 5,9 ve Plak ? Vida ile İnternal Tespit uygulanan hastaların yaş ortalaması ise: 8,1'dir.Çalışmamızdaki hasta gruplarının genel yapısında cinsiyet; 32 erkek 24 bayan şeklinde idi. Seçilen olguların hepsi kapalı kırıktı ve hastalarda ekstra ortopedik müdahale gerektiren gross patolojiler mevcut değildi.Çalışmaya dahil edilen tüm olgularda kaynama elde edilmiştir. Hasta gruplarının hospitalizasyon süreleri seçilen tedavi yöntemine göre anlamlı olarak değişmiştir. Ortalama süreler; Traksiyon sonrası alçı uygulanan grupta; 16,6 gün, Perkutan pinleme yapılan grupta 3,8 gün ve Plak ? Vida ile osteosentez yapılan grupta 8,7 gün olmuştur.Traksiyon sonrası alçı ile tedavi edilen hastalarımız ortalama olarak 80 gün alçı içerisinde kalmış sonrasında ağırlık vererek basmaya başlamış, diğer gruplarda basarak yürüme süreleri ise; ARİT grubunda 52 gün, KRPP grubunda ise 56 gün (ortalama) olmuştur.Olgular kontrollerinde klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Klinik olarak; ekstremite uzunluğu, iç-dış rotasyon farkı, eklem hareket açıklığına bakıldı.Çelik K teli ile Kapalı redüksiyon ve Perkutan Pinleme (KRPP) sonuçlarımız ayrıca Flynn'in tarif ettiği kriterlere göre yeniden değerlendirildi. Olgular (Flynn kriterlerine göre); uzunluk farkı, açısal deformite ve klinik olarak ağrının olup olmaması seklinde yorumlanmış olup, buna göre 21 kırıklı olguda mükemmel sonuç, 9 kırıklı olguda iyi sonuç elde edilmiş olup, kötü sonuç elde edilmemiştir.Çalışma sonucunda olguların sonuçları göz önüne alındığında KRPP'nin uygulama kolaylığı, enfeksiyon olmaması, yeniden kırık görülmemesi, erken mobilizasyon, hastanede kalma süresinin kısa olması, özellikle maliyetinin düşük olması nedeni ile diğer cerrahi ve konservatif tekniklere iyi bir alternatif olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
There is no consensus about the method used in the treatment of childhood femur fractures. The general belief is using conservative treatment for patients whose age range from 0 to 4, and using surgical approaches for the patients older than 4. There is also no consensus about which surgical treatment method to choose. Plate-screw and osteosynthesis was losing popularity, and the new trend seems to have been elastic nails with percutaneous pinning. In our clinic, between 2005-2010, 102 patients, whose age range from 0 to 14 and have childhood femoral fractures, were treated with one of the method of plastering after traction (PPP), open reduction plaque and internal fixing with screw (ORIF), closed reduction with steel Kirschner wires (K wires) and percutaneous pinning (CRPP). 56 of these patients came to the last controls and 60 limbs of related patients were included in the study.The mean age of our patients varies according to treatment method. The mean age of patients who were made PPP after traction was 3.7, percutaneous pinning with the steel Kirschner wires (K wires) was 5.9, and internal fixing with plaque ? screw was 8.1.In our study, 32 of our patients were male and 24 were female. All the selected cases are closed fractures and there were no gross abnormalities which require extra orthopedic intervention.Knitting were obtained in all cases. Hospitalization time of patient groups was significantly changed according to the chosen treatment method. The average durations were 16.6 days for plastering after traction, 3.8 days for percutaneous pinning, and 8.7 days for osteosynthesis with plaque-screws.The patients who treated with plastering after traction stayed in plaster an average of 80 days and after that they had started to pressing by giving weight. Average time of pressing for other groups was specified as: 52 days for ORİF group, and 56 days for CRPP group.The patients were evaluated with clinical and radiological controls. Clinically, limb length difference of the internal-external rotation, and joint range of motion were measured.Closed reduction and percutaneous pinning with K Steel wire (CRPP) results also re-evaluated according to criteria described by Flynn. The cases (according to the criteria of Flynn) were interpreted with respect to length discrepancy, angular deformity, and whether clinical pain exist or not. According to this interpretation, excellent result in the case of 21 fractures, good results in the case of 9 fractures were obtained, and poor results were not obtained in any case.When the results of the study taken into consideration, it can be said that CRPP can be a good alternative to other surgical and conservative techniques by its ease of implementation, lack of infection, not seen re-fracture , early mobilization, shorter hospital stay, and especially its low cost.