Normal ve hipospadyak prepisyumda androjen ve östrojen reseptörü dağılımı ile apopitozis varlığı: Karşılaştırmalı çalışma
Dıstrıbutıon ofandrogenand estrogenreceptors and presence of apoptosıs ın normal and hypospadıacforeskın: Comparatıve study
  1. Tez No: 267913
  2. Yazar: HÜSEYİN KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Androjenler, androjen reseptörlerine (AR) bağlanarak onları aktive etmek yoluyla normal insan eksternal genitallerinin gelişimi için önemli role sahiptirler. Androjen sentezindeki bozukluklar veya reseptör anomalileri hipospadias gibi eksternal genital organ anomalilerine neden olurlar. Bu çalışmanın amacı, hipospadiaslı ve hipospadiassız çocukların prepisyumlarında AR, östrojen reseptörü (ER) dağılımını ve apopitozis varlığını araştırmaktı.Prepisyum dokuları, Ocak 2008 ile Haziran 2009 yılları arasında, kontrol grubu için elektif sirkümsizyon yapılan 15 sağlıklı çocuktan ve 30 distal hipospadiaslı çocuktan hipospadias onarımı sırasında elde edildi. Epitelyal hücrelerde olduğu gibi stromal hücrelerde de AR ve ER varlığı immunohistokimyasal yöntemle, apoptozis varlığı ise in situ DNA fragmentasyon [terminal deoxynucleotidyl transferase-mediated deoxyuridine triphosphate nick-end labeling (TUNEL)] tekniği ile araştırıldı.Epitelyal hücrelerde AR yüzdesi hipospadias grubunda %18.9 (SD 27.2) ve sirkümsizyon grubunda %3.3 (SD 5.3) idi, p=0.034.
Özet (Çeviri)
Androgens have important roles in normal human male external genital development, acting through the binding and activation of androgen receptors (AR). Deficiency of androgen synthesis or receptor anomalies causes developmental anomalies of the external genitalia such as hypospadias. The aim of this study was to investigate the distribution of AR, estrogen receptors (ER) and apoptotic situation in foreskin of boys with and without hypospadiasis.Foreskins were obtained from 15 healthy boys during elective circumcisions for control group and from 30 distal hypospadiac boys during hypospadias repairment between January 2008 and June 2009. AR and ER were investigated immunohistochemically and apoptosis was detected using the in situ DNA fragmentation [terminal deoxynucleotidyl transferase-mediated deoxyuridine triphosphate nick-end labeling (TUNEL)] system in stromal as well as in epithelial cells.The percentages of AR in epithelial cells were 18.9% (SD 27.2) in hypospadiac group and 3.3% (SD 5.3) in circumcision group, p=0.034.