Demir eksikliği anemisi ve talasemi taşıyıcılığı olan çocuklarda kalp hızı değişkenliği
Heart rate variability in children with iron deficiency anemia and talasemia trait
  1. Tez No: 267955
  2. Yazar: NİCHAL MOUMİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Demir eksikliği anemisi, çocukluk çağının en sık görülen hematolojikhastalığıdır. Anemi durumunda taşikardi, taşipne, kardiyomegali ve sistolik üfürüm gibikardiyak bulgular görülmektedir. Anemi ile seyreden çeşitli hastalıklar (B12 vitamineksikliği, orak hücreli anemi, talasemi majör) sırasında kardiyak otonomik fonksiyonlarınzarar gördüğü birçok çalışmada gösterilmiştir. Fakat demir eksikliği anemisi olanhastalarda otonomik fonksiyonların değerlendirilmesi için yapılan çalışmalar çok sınırlıdır.Hatta talasemi taşıyıcılarında yapılmış çalışma yoktur. Bu çalışmada demir eksikliğianemisi, talasemi taşıyıcılığı ve demir eksikliği olan çocuklarda kardiyak otonomikfonksiyonlarının değerlendirilmesi için kalp hızı değişkenliğinin hesaplanmasıamaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Yaşları 5 - 18 arasında olan demir eksikliği anemisi tanısı alan 25hasta (18'i kız, 7'si erkek), demir eksikliği olup anemisi olmayan 25 hasta (19'u kız, 6'sıerkek), talasemi taşıyıcılığı olan 25 hasta (11'i kız, 14'ü erkek) ve kontrol grubu olarak dasağlıklı 25 çocuk (13'ü kız, 12'si erkek) çalışmaya alındı. Tüm vakalara 24 saatlik HolterEKG monitörizasyonu yapılarak zaman aralıklı KHD parametreleri (SDNN, SDANN,RMSSD, pNN50) hesaplandı. Demir eksikliği anemisi olan hastalara 4 aylık demir tedavisiverilerek KHD açısından tekrar değerlendirildi.Bulgular: Demir eksikliği anemisi grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında KHDparametrelerinde azalma olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.Demir eksikliği ve talasemi taşıyıcılığı olan gruplar kontrol grubu ile karşılaştırıldığındaKHD parametrelerinin etkilenmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Iron deficiency anemia is the most common hematologic disease of childhood.Anemia can result in cardiologic manifestations like tachycardia, tachypnea, cardiomegalyand systolic murmur. Distruption of cardiac autonomic functions during diseasesassociated with anemia (Vit B12 deficiency, sickle cell anemia, thalasemia major) werereported in multiple studies previously. But number of studies evaluating cardiacautonomic functions in patients with iron deficiency anemia are limited. In fact there areno studies conducted in thalasemia patients. The aim of this study was to determine heartrate variability for evaluation of cardiac autonomic functions in children with irondeficiency anemia and thalasemia trait.Method: 25 children (18 girls, 7 boys) with iron deficiency anemia, 25 children (19girls, 6 boys) with ıron deficiency but no anemia, 25 children (11 girls, 14 boys) withthalasemia trait and 25 children (13 girls, 12 boys ) as control group, of ages between 5-18 years were included in the study. 24 hour Holter ECG monitorization were performed inall participants and time-interval heart rate variability parameters (SDNN, SDANN,RMSSD, pNN50) were calculated. Re-evaluation regarding heart rate variability were donein children with iron deficiency anemia after 4 months of treatment.Results: Although reduction in heart rate variability parameters was detected in irondeficiency anemia group compared to control group, it was statistically not significant.When iron defiency group and thalasemia trait group were compared, we found that heartrate variability parameters were not affected.