Plazma hücreli myelomlarda immünhistokimyasal olarak CREB ve VEGF ekspresyonları ile mikrodamar yoğunluğunun klinik ve patolojik parametreler ile ilişkisi
Expression of CREB and VEGF, and microvessel density in plasma cell myeloma by immunohistochemistry: Their correlations with clinical and pathological features
- Tez No: 267959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Plazma hücreli myelom, günümüzde küratif tedavisi bulunmayan, monoklonal plazma hücre proliferasyonu ile karakterli bir malign neoplazidir. Siklik AMP regülatuar eleman bağlayıcı protein (CREB) bir transkripsiyon faktörüdür. Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), plazma hücreli myelomun patogenezi ve progresyonunda etkili bir glikoprotein olup, tümör anjiogenezinde görevlidir.Bu çalışmada, 2001-2010 yıllarında plazma hücreli myelom tanısı almış 76 olguya ait tanı anı kemik iliği olguları incelemiştir. Parafin bloklardan yapılan kesitlerde CREB ekspresyonunu gösteren p300, VEGF ve Faktör VIII ile immünhistokimyasal boyama yapılmıştır. Plazma hücreli myelomda CREB ve VEGF ekspresyonu ile mikrodamar yoğunluğunun (MDY) klinik, laboratuar ve histopatolojik parametreler ile ilişkisi araştırılmıştır.Yüksek plazma hücre oranının, yüksek MVD ve yüksek VEGF ekspresyonu ile anlamlı ilişki gösterdiği saptanmıştır (p=0.02 ve p=0.002, sırası ile). Benzer yüksek dereceli plazma hücre infiltrasyon patterninin de yüksek MVD ve yüksek VEGF ekspresyonu ile anlamlı ilişki gösterdiği izlenmiştir (p=0.006 ve p=0.01, sırası ile). Serum CRP düzeyi yüksek olan vakalarda MDY'nin de yüksek olduğu gözlenmiştir (p=0.03). Yüksek CREB ekspresyonu ile artmış MDY arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur (p=0.01). İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte, artmış MDY'nin ve yüksek CREB ekspresyonunun yüksek klinik evre ile ilişkili olduğu gözlenmiştir (p=0.2 ve p=0.1, sırası ile). Yüksek MDY'nin kötü prognoz ile ilişkili olduğu ve toplam sağkalımın azaldığı izlenmiştir (p=0.04). İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte artmış VEGF ekspresyonu veya CREB ekspresyonunun da toplam sağkalımı olumsuz etkilediği gözlenmiştir (p=0.2 ve p=0.1, sırası ile).Sonuç olarak artmış MDY, VEGF ekspresyonu ve CREB ekspresyonunun hastalık progresyonu ile ilişkili olduğu düşünülmüştür. Bu nedenle anjiogenez, VEGF ve CREB'i hedef alan tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinin hastalık sağkalımını arttırabileceği ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Plasma cell myeloma is a monoclonal plasma cell proliferative disorder and remains an incurable malignant neoplasm. Cyclic AMP regulatory element binding protein (CREB) is a transcription factor. Vascular endothelial growth factor (VEGF) is a glycoprotein that plays an important role in both pathogenesis and progression of plasma cell myeloma.This study included the bone marrow paraffin sections of 76 cases of plasma cell myeloma newly diagnosed between 2001-2010. Bone marrow sections were stained with VEGF, Factor VIII, and p300 antibodies that shows CREB expression by immunohistochemical method. The association of CREB and VEGF expressions with microvessel density (MVD) and clinical/laboratory/histopathological features in plasma cell myeloma were examined.High percentage of plasma cell infiltration showed statistical significance with high MVD and high VEGF expression (p=0.02 and p=0.002, respectively). Similar significant association was present for high grade plasma cell infiltration pattern with high MVD and high VEGF expression (p=0.006 and p=0.01, respectively). High MVD was significantly associated with elevated serum CRP (p=0.03). There was significant association between high CREB expression and high MVD (p=0.01). High MVD and high CREB expression showed stastistical trend for higher clinical stage (p=0.2 and p=0.1, respectively). High MVD was significantly associated with poorer prognosis and shorter overall survival than low MVD (p=0.04). Expression of high VEGF and CREB showed statistical trend for poor survival (p=0.2 and p= 0.1, respectively).In conclusion, high microvessel density, VEGF and CREB expression could be correlated with progression of myeloma. Moreover, targeting therapies for angiogenesis, VEGF and CREB could improve overall survival.