Kronik siklosporin nefrotoksisitesinde kemik iliği kaynaklı mezenşimal kök hücrelerin etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of bone marrow-derived mesenchymal stem cells in the chronic cyclosporine nephrotoxicity
- Tez No: 267958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK AKİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Siklosporin A (CsA) son yıllarda allojenik transplantasyon ve nefrotik sendrom tedavisinde yaygın olarak kullanılan immunsupresif bir ajandır. Bu ilacın kullanımın kısıtlayan en önemli yan etkisi dozdan bağımsız gelişebilen kronik nefrotoksisitedir. Mezenşimal kök hücreler otolog kullanılabilmeleri, etik sorunlara yol açmaması ve daha çok kaynaktan elde edilebilmesi gibi avantajları nedeniyle daha sık kullanılmaktadır. Bu çalışmada mezenşimal kök hücrelerin deneysel olarak kronik CsA nefrotoksisitesi üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya 40 adet Wistar cinsi genç erişkin sıçan alındı. Bir gruba 60 gün boyunca SC yolla gün 15 mg/kg/g CsA, ikinci gruba aynı şekilde CsA ve 60. günde kemik iliği kaynaklı mezenşimal kök hücre, üçüncü gruba sadece kemik iliği kaynaklı mezenşimal kök hücre verildi. Dördüncü grup kontrol grubuydu. Sıçanlar 67. günün sonunda sakrifiye edilerek böbrek dokuları histopatolojik ve immunohistokimyasal (TGF-ß1, TGF-ß3, Kollajen-1, Brd-U, CD4) olarak incelendi.Grup 2'de Grup 1'e göre arteriolopati, tubuler atrofi ve tübülointerstisyel fibrozis daha azdı. Tübülointerisitisyel mononükleer hücre artışı grup 1 ve grup 2'de grup 3 ve grup 4'e göre anlamlı olarak artmış bulundu, ancak grup 2 ile grup 1 arasında farklılık yoktu. Bunun CsA'ya bağlı tübülointerisitisyel alana infiltre olan inflamatuvar hücrelerden ve/ veya buraya göç eden mezenşimal kök hücrelerden kaynaklanabileceği düşünüldü. Brd-U boyaması ile bu bölgelerde pozitif işaretlenme de artış bu hücrelerin bir kısmının verilen mezenşimal kök hücreler olduğu görüşünü desteklemekteydi. Mezenşimal kök hücrelerin hasarlı dokulara göç ettikten sonra tübüler rejenerasyona katkı sağladığı düşünüldü. Grup 3 ve grup 4'te tübüler atrofi, fibrozis, arteriopati bulguları yoktu. İmmunohistokimyasal olarak TGF-ß1 ve TGF-ß3 ile boyanma grup 2'de grup 1'e göre anlamlı olarak azalmıştı. Bu da tübülointerstisyel fibrozise kök hücrelerin olumlu etkisini göstermekteydi.Sonuç olarak deneysel kronik CsA nefrotoksisitesindeki histopatolojik bulguların kemik iliği kaynaklı mezenşimal kök hücrelerle geriletilebileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Cyclosporine A (CsA) is a powerful immunosupressant which is used for allogenic transplantation and nephrotic syndrome treatment. Idiosychratic chronic nephrotoxicity is the most important side effect limiting use of CsA. Mesenchymal stem cells are often used because they have the advantage of being able to be used autologous, not causing ethical problems and being able to be got from more sources. In this study the aim was to evaluate the effects of experimental mesenchymal stem cells on chronic CsA nephrotoxicity.In this study 40 young adult Wistar rats were included. Rats in the group 1 had 15mg/kg/d subcutaneous cyclosporine for 60 days. Rats in the group 2 had cyclosporine by the same way and 60 days later were administered bone marrow derived mesenchymal stem cells. Rats in the group 3 had only bone marrow derived mesenchymal stem cells. Rats in the Group 4 were controls. All the rats were sacrified at the end of the 67. day and all the renal tissues were examined histologically and immunohistochemically (TGF-ß1, TGF-ß3, Collagen-1, Brd-U, CD4).Arteriolopathy and tubular atrophy in group 2 were less than group 1. Increase in tubulointerstitial mononuclear cells was higher in both group 1 and 2 compared to other two groups, but there were no significant difference between group 1 and 2. This was thought to be due to inflammatory cells infiltrating tubulointerstitial area caused by CsA and/or mesenchymal stem cells migrating here. Increase in positive marking with Brd-U staining supports our thought of some of these cells were administered mesenchymal stem cells. We suggested mesenchymal stem cells contributed to tubuler regeneration following migration to injured area. In group 3 and 4 there was no finding suggesting tubular atrophy, fibrosis and arteriolopathy. Immunohistochemically, in group 2, staining with TGF-ß1 and TGF-ß3 were significantly decreased compared to group 1. This in turn was showing favorable effects of mesenchymal stem cells on tubulointerstitial fibrosis.In conclusion, we showed that histopathologic findings caused by experimental chronic CsA nephrotoxicity can be reversed by bone marrow-derived mesenchymal stem cells