Çocuklarda izole ventriküler septal defekt ile ROCK2 (RHO/RHO-kinaz) gen polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Research of the relatıon between ROCK2 (RHO/RHO--kınase) gene polımorfısm and the ızole ventrıcular septal defects on the chıldhood
  1. Tez No: 267980
  2. Yazar: MEHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ventrikülerseptum defekti (VSD), sağ ve sol ventrikülü ayıran septuma yerleşen, bir ya da daha fazla sayıda olabilen açıklıklar olarak tanımlanabilir. VSD, biküspid aortik kapak ve mitral kapak prolapsusundan sonra en sık görülen doğumsal kalp anomalisi olmasına rağmen etyopatogonezi henüz aydınlatılamamıştır. ROCK2/Rho-kinazın; hücre hareketi, göçü ve kasılması gibi çok sayıda hücre fonksiyonunda rol oynadığı gösterilmiştir. Perimembranöz outlet VSD'nin oluşum teorilerinden birisi ekstramezenkimal doku migrasyon anomalisidir. Bu çalışma ile ROCK-2 gen polimorfizmi ile izole VSD arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çalışma aynı zamanda literatürde VSD ile ilgili yapılan ilk gen çalışmasıdır.Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bölümü polikliniğine başvuran, izole VSD tanısı almış hastalar (n=150) ve kalp hastalığı olmayan sağlıklı gönüllüler (n=150) çalışmaya alınmıştır. Hastalardan ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinden DNA izolasyonları yapılmış, PCR yöntemi ile Ekzon 16 ve 26 bölgesi, Real Time PCR yöntemi ile Ekzon 10 bölgesi için SNP tespitleri yapıldı. Kontrol grubundan 22, VSD grubundan 13 kişinin DNA'ları ayrıştırılamadığından çalışmadan çıkarıldı.ROCK2 geni ekzon 10 bölgesi Thr431Asn polimorfizmi için Thr-Thr, Thr-Asn ve Asn-Asn genotip frekansları ile Thr ve Asn allel frekansları; ekzon 16 bölgesi Asp601Val polimorfizmi için Asp-Asp, Asp-Val ve Val-Val genotip frekansları ile Asp ve Val allel frekansları; ekzon 26 bölgesi Lys1083Met polimorfizmi için Lys-Lys, Lys-Met ve Met-Met genotip frekansları ile Met ve Lys allel frekansları incelendi. Kontrol grubu ile hasta grubu arasında genotip frekansları ile allel sıklıkları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanamadı (p>0.05). Sonuç olarak izole VSD'lilerde ROCK2 geni Thr431Asn polimorfizmi sınırda anlamsız saptandı (p=0.056). Bunun için daha kapsamlı ve daha geniş çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ventriküler Septal Defect (VSD) is a defect located on septum which seperate right and left ventricule. VSD may be more than one. VSD is the most frequent congenital heart anomaly after than bicuspid aortic valve and mitral valve prolapses but VSD?s ethiopathogenesis is unclear. It was shown that ROCK2/Rho-kinase has role on cell movement, migration and contraction. One of perimembranose outlet VSD forming theory is extramesencimal tissue migration anomaly. This study aimed to show the relationship between ROCK-2 gene polymorphisim and isolated VSD. Also this study is the first gene based VSD study at literature.This study included diagnosed isolated VSD patient (n=150) and healthy individuals (n=150) who were applicated to Gaziantep Universty Medical Faculty Hospital Pediatric Cardiology Deparment. DNA isolation was made from patients and volunteer?s blood samples. To show SNP Exon 16 and 26 region by PCR method, Exon 10 region by Real Time PCR method.For Thr431Asn polymorphisim on Exon 10 region ROCK2 Gene Thr-Thr, Thr-Asn, Asn-Asn genotype frequens and Thr ?Asn allels frequencies; for Asp601Val polymorphisim on Exon 16 region Asp-Asp, Asp-Val, Val-Val genotype frequens and Asp-Val allels frequencies; for Lys1083Met polymorphisim on Exon 26 region Lys-Lys, Lys-Met, Met-Met genotype frequens and Met-Lys allels frequencies were studied. There were no statistical meaningfull difference between control group and patient group?s genotype frequens and allels frequencies.(P>0.05)Finally midunmeaningfull relation was shown between isolated VSD and Thr431Asn polymorphisiym on ROCK2 gene (p=0.056). More detailed study is needed to show this relation.