Obez olgularda İnsülin direnci, metabolik sendrom ile total oksidan ve antioksidan düzeyleri ilişkisİ
The relationship of insulin resistance, metabolic syndrome with total oxİdant status and antİoxİdant status in obese cases
- Tez No: 267984
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Obezite, halen tüm dünyada yaygın olarak bulunan ve görülme sıklığı hızla artan bir hastalıktır ve komplikasyonları (kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, hipertansiyon vb) nedeni ile de bir halk sağlığı problemidir. Obezlerde oksidatif stres belirteçlerinin yükseldiği ve antioksidan savunma enzimlerinde azalma olduğu gösterilmiştir.Çalışmamızda obez hastalarda glukoz toleransı, metabolik sendrom (MS), insülin direnci, total oksidatif stres (TOS) ve total antioksidan durum (TAS) araştırıldı. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Kliniği'ne Nisan 2010 ? Temmuz 2010 tarihleri arasında obezite nedeniyle başvurmuş olan, vücut kitle indeksi (VKİ) 30'un üstünde olan, bilinen diabetes mellitusu (DM) olan (12 olgu) ve yapılmış olan tetkiklerle normal glukoz toleransı (50 olgu), bozulmuş açlık glukozu veya bozulmuş glukoz toleransı (17 olgu), yeni DM (15 olgu) saptanmış olan 94 hasta dahil edildi. Olguların VKİ'leri, bel/kalça oranları, HOMA indeksleri hesaplandı. Olgular, glukoz tolerans durumuna, MS olup olmamasına, insülin direncine, obezite derecesine göre gruplandırıldı ve TOS, TAS düzeylerinin gruplarla ilişkisi ve aralarındaki korelasyonlar incelendi. Glukoz tolerans durumuna, MS olup olmamasına, insülin direncine, obezite derecesine göre gruplar ile TOS ve TAS arasında anlamlı ilişki yoktu.Bu çalışmada, oksidan stresin obezite derecesi ve obez hastalar arasında MS, insülin direnci olup olmamasına göre anlamlı bir değişiklik göstermediği saptandı. Bu nedenle oksidan stresteki farklılığın obez olup olmamakla ilişkili olduğu söylenebilir. Oksidatif stresin vücut ağırlığı normal populasyonla karşılaştırılması uygun olacaktır. Ayrıca obez grupta kilo kaybının oksidatif stres üzerine etkisinin araştırıldığı çalışmaların planlanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Obesity is still a common and frequently disease seen in worldwide, it is also a public health problem because of its related complications ( such as cardiovascular disease, diabetes mellitus, hypertension etc.). It?s shown that oxidant stress markers increase and antioxidant enzymes decrease in obese people.In this study, we have investigated the glucose tolerance, metabolic syndrome, insulin resistance, total oxidant status (TOS) and total antoxidant status (TAS) in obese patients. Obese 94 patients body mass index over 30 kg/m2 who admitted to Gaziantep University Medical Faculty Endocrinology and Metabolism Division between April 2010 and July 2010, having diabetes mellitus (DM) (12 cases) and made firm normal glucose tolerance (50 cases), impaired fasting glucose or impaired glucose tolerance (17 cases) and newly diagnosed DM (15 cases) were included in the study. The Body mass index, waist/hip rate and HOMA-IR values of these cases were calculated and the patients were divided into groups according to metabolic syndrome, insulin resistance, glucose tolerance. The relations of TOS and TAS levels with these groups and the correlation between each other were evaluated. There was not a significant relation between groups according to metabolic syndrome, insulin resistance, glucose tolerance, obesity degree and TOS, TAS levels (p>0.05).In the present study, it detected that there is no significant variance oxidant stress between obesity degree and obese people whether have metabolic syndrome and insulin resistance. So it can expressed that the variance of oxidant stress related with being obese or not. Compare oxidative stress in normal body weight populations will be appropriate. It's necessary that investigation the effect of weight loss in obese group on oxidative stress planned.